Uchovajte si kvety čo najdlhšie: sušením
Ak ste zvyknutí si svoj interiér zdobiť kvetmi, viete, že ich krása je pominuteľná. Vydržia obvykle maximálne jeden týždeň a potom začínajú opadať a vädnúť. Tohto efektu sa môžete zbaviť, keď si rastliny nasušíte. Také vám zostanú krásne oveľa dlhšie, a niektoré z nich po nasušení vonia dokonca lepšie, než keď boli čerstvé. A tie, ktoré nevonia, môžete prevoňať špeciálnymi esenciálnymi olejmi a použiť ich akú pot-pourri.
Sušenie zavesením
Jedným z najobľúbenejších spôsobov je vysušiť rastliny tak, že ich zviažete do zväzkov a zavesíte hore nohami. Predtým treba kvety pripraviť: odstráňte z nich všetky zelené listy. Môžete ich zviazať špagátom do malých zväzkov alebo ich sušiť jednotlivo. Dajte ich do chladnej a tmavej miestnosti, kde bude cirkulovať vzduch. Asi po dvoch týždňoch môže byť hotovo (v závislosti od druhu kvetov).
Sušenie vo váze
Kvety môžete sušiť aj vo váze. Najprv zo všetkých stoniek odstráňte listy a potom rastliny zviažte do malého zväzku. Do vázy nalejte malé množstvo vody. Tá sa bude postupne odparovať. Nedolievajte ju! Rastliny sa tak budú postupne vysušovať. Trvá to asi tri týždne.
Sušenie v mikrovlnnej rúre
Ide o niečo náročnejšiu metódu, ktorá je navyše vhodná len na sušenie hlavičiek kvetov. Vložte ich medzi dva listy papiera a obaľte papierovým uterákom. Tento balíček vložte do mikrovlnnej rúry a zaťažte ich nádobou, ktorá znesie pobyt v mikrovlnnej rúre. Pustite rúru na 15 sekúnd. Potom si dajte krátku prestávku, než rúru pustíte znova na 15 sekúnd. Potom skontrolujte, ako kvety vyzerajú. Je možné, že proces budete musieť ešte niekoľkokrát opakovať.
Sušenie lisovaním
Ide o klasický spôsob, ktorý sa hodí skôr pre menej objemné kvety. Môžete ich sušiť aj s listami. Vložte ich do knihy (ideálne je knihu vyložiť listy papiera, aby sme ju sušením neznehodnotili) a zatvorte. Kvetina sa bude lisovať a súčasne sušiť. Tento spôsob nie je vhodný v prípade, že túžite urobiť si kvetinový aranžmán vo váze.