Drevostavba, alebo murovaný dom? Ako si vybrať?

Hoci na prvý pohľad vyzerajú podobne, rozdiely medzi dreveným a murovaným domom sú obrovské. Oba typy konštrukcií sa neustále modernizujú, oba sa dajú postaviť ako nízkoenergetické domy na kľúč a oba majú svoje nesporné výhody a nevýhody. Preto by ste si pred začatím stavby mali ujasniť, čo od stavby očakávate.

Drevené konštrukcie sú lacnejšie, ale…

Mnoho ľudí sa rozhoduje predovšetkým podľa ceny. Drevostavba je síce lacnejšia, ale musíte použiť masívne drevo a kvalitnú izoláciu, čo výrazne zvýši náklady. Ak však má objednaná spoločnosť materiál na sklade, jeho výroba trvá oveľa kratšie. Pri murovanom dome je materiál zvyčajne o niečo dostupnejší a veľa prác si môžete urobiť sami.

Všetky novopostavené domy musia od roku 2020 spĺňať nízkoenergetické normy. Rozdiel je však v tom, že drevostavby majú tenšie steny ako izolované murované domy, takže vnútorný priestor je pri rovnakej zastavanej ploche o niekoľko metrov väčší. Samotné drevo je však lepším tepelným izolantom, takže v zime nebudete musieť miestnosti toľko vykurovať. Na druhej strane, tehly lepšie akumulujú teplo, takže ho udržia dlhšie.

Požiadavky na údržbu sa líšia

Oba domy vám môžu vydržať v perfektnom stave desiatky rokov, ale tehlové domy sa udržiavajú o niečo ľahšie. Stačí z času na čas umyť tehly a natrieť fasádu. Je tiež jednoduchšie vykonávať rôzne opravy a úpravy, pretože nie ste obmedzení pevnými nosnými trámami. Na druhej strane drevo horšie odoláva poveternostným vplyvom a musí sa často natierať a moriť proti škodcom.

Jedným z hlavných aspektov, pre ktoré ľudia uprednostňujú drevostavby pred murovanými domami, je ekologický aspekt. Drevo je obnoviteľný materiál a jeho odpad sa dá ľahko opätovne použiť alebo zlikvidovať ekologickým spôsobom. Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si vyberiete, budete musieť vybaviť stavebné povolenia a potrebné dokumenty, takže všetko závisí od toho, čomu dáte prednosť.