Med ako prvá pomoc pri ochorení. Je však tak zdravý, ako sa o ňom hovorí?
Zimné chladnejšie mesiace sú synonymom častého prechladnutia. Bohužiaľ na nás baktérie a vírusy číhajú na každom kroku, a tak sme nútení sa proti nim brániť. Niekedy však boj s baktériami a vírusmi prehráme, a tak sa snažíme vyliečiť z choroby, ktorá nás práve sužuje. Ako prvý siahneme v takýchto prípadoch po mede, pretože už aj naše babičky o ňom tvrdili, že je to prvá pomoc nielen na škrabanie v krku.
Mnohí z nás dnes majú tento včelí zázrak vo špajzách. Lenže v súvislosti s medom sa ponúka otázka, či je naozaj tak zdravý, ako sa o ňom tvrdí, alebo či je to len ďalší fáma, ktorú si nesieme už dlhé roky vo svojich hlavách.
Za medom stojí usilovnej včielky, ktoré ho tvoria tak, že pozbierajú nektár na svojich cestách po kvetoch a uskladní ho v plástoch, kde hmota dozreje vo zlatistý med.
Je med tak zdravý?
O medu sa všeobecne hovorí, že je zdravý, teda ak za ním stoja spomínané usilovnej včielky, ktoré zbieraním medu strávili nejaký ten čas. Med v sebe obsahuje celý rad vitamínov, ako je potrebné vitamín A, C alebo vitamín B. Okrem toho obsahuje vo svojom vnútri i dôležité aminokyseliny, tiež železo, draslík alebo horčík.
Najčastejšie sa dáva do kombinácie s bylinkovými čajmi, kedy plne nahradzuje cukor. Je síce potrebné povedať, že je veľa kalorický, na druhú stranu je ďaleko zdravšie ako klasický rafinovaný alebo akýkoľvek trstinový cukor, ktorý zakúpite v obchodoch.
Med ako pomocník pri chorobách
Med je účinným pomocníkom pri boji proti mnohým chorobám. Bojuje proti zápalu priedušiek, tiež uľavuje od dlhotrvajúcich pľúcnych chorôb alebo nám dokáže dať do poriadku trávenie, ak sa teda stretávame s poruchami trávenia. Je tiež pomocníkom pri chrípke.
Aktuálne sú k dispozícii mnohé druhy medov. Môžeme naraziť na med kvetový, ktorý je v kredencoch najčastejšie. Existuje však aj med medovicový alebo med pastový.