Päť druhov byliniek, ktoré by mal doma pestovať každý

Bylinky patrí do kuchyne. Tak to je a tak to vždy bolo. Ak ešte nie sú bylinky súčasťou vašej kuchyne, je načase to napraviť. Nekupujte si bylinky v kvetináčoch, ale radšej si Vypestujte svoje vlastné bylinky, ktoré si vysadíte do obľúbených kvetináčov, ktoré si postavíte na kuchynskú linku tak, aby boli na očiach. Iba tak na ne nikdy nezabudnete pri varení. Otázkou však je, aké bylinky by sme si doma mali vypestovať.

Všeobecne platí, že bylinky sú pomerne nenáročné rastliny, ktoré však potrebujú teplo a svetlo. Najlepšie urobíte, keď si bylinky postavíte niekam k oknu, ak ho v kuchyni máte. O teplo sa v kuchyni starať nemusíte, väčšinou je to miestnosť v dome, kde je najteplejšie.

Druhov byliniek je skutočne veľa, preto sme vám vybrali päť druhov, ktoré by mal doma pestovať skutočne každý. Všetky nižšie spomenuté druhy nemajú radi, keď je prelejete. Preto pred každým zalievaním skontrolujte pôdu, či je alebo nie je mokrá od posledného zalievanie.

Majorán do kabeliek aj do jedál

Urobíte len dobre, ak sa rozhodnete vypestovať si majoránku. Jedná sa o teplomilnou bylinku, ktorú využijete v kuchyni. Okrem toho pomáha pri prechladnutí alebo uľavuje od bolestí hlavy. Veľmi často sa pridáva do kúpeľov, pretože má v sebe látky, ktoré upokojujú reumatické ťažkosti. Navyše si ju ženy dávajú usušenú aj do kabelky, pretože im ju pekne prevonia.

Medovka pomáha nielen na nespavosť

Trápi vás nespavosť? Uvarte si čaj z medovky. Medovka je krásna bylinka, ktorá sa používa do mála jedál, za to je liečivá. Okrem liečby nespavosti pomáha upokojiť miesta poštípané hmyzom, taky urýchľuje hojenie rán.

Bazalka nielen pre talianske pokrmy

Ak milujete taliansku kuchyňu, bazalka musí byť súčasťou vašej kuchyne. Predsa len je to jedna zo surovín, ktorá sa v talianskych pokrmoch nachádza úplne bežne. Okrem toho, že je súčasťou takmer každého talianskeho jedla, pomáha pri zápche alebo upokojuje obličky.

Koriander ako telom milovaná bylinka

Oplatí sa vypestovať si aj koriander, ktorý je súčasťou mnohých jedál, avšak okrem toho ho telo úplne miluje. Predsa len nás dokáže zbaviť ťažkých kovov, najmä ortuti, ktorá je jedovatá. Veľmi často sa koriander kupuje aj v kapsliach a slúži ako detoxikácie.

Šalvia čiže babské ucho

Spomínate si na nestarnúci filmovú rozprávku „Dívka na koštěti“? Práve tu sme sa mohli s šalvia stretnúť. Hovorilo sa mu tu „babské ucho“. Paradoxne nepomáha našim ušiam, ale tíši hnačka, pomáha s trávením a má protiplesňové účinky. Okrem toho efektívne bojuje s prechladnutím.