Ako vznikli silonky, bez ktorých teraz ženy nedajú ani krok?

Keď sa ženy nechcú holiť alebo keď je vonku zima, radšej siahnu po silonkách, než aby sa vzdali svojho outfitu, kde hlavnú úlohu hrajú kratšie šaty. Silonky sú okrem toho tiež maskovaním rôznych nedokonalostí, ktoré sa na nohách môžu nachádzať. Efektívne schovajú napríklad modriny alebo celulitídu, schovajú samozrejme tiež jazvy, ktoré mnohé ženy na nohách naozaj majú. Aj keď dnes silonky nosí naozaj každá žena, ponúka sa otázka, kde sa vlastne vzali?

V súčasnej dobe by sme mohli vymenovať na prstoch vynálezy, ktoré boli tak skvelé, že sme ich automaticky zakomponovali do svojho každodenného života, a ktoré už z nášho života rozhodne neodídu. Takým vynálezom sú napríklad práve silonky, ktoré sú revolučné. Lenže kde sa teda vzali?

Silon nahradil hodváb

S výrobou siloniek sa začalo v Československu, a to pred viac ako šesťdesiatpäť rokmi. Vtedy začalo umelé vlákno zvanej silon plne nahradzovať doterajšie hodvábu, ktoré začínalo byť pre ľudí veľmi drahé. S nápadom na výrobu syntetických vlákien sa však prišlo ešte skôr.

To, ako sa majú spriadať syntetické vlákna, sa muselo dlhé roky skúmať. Po naozaj dlhých piatich rokoch výskumu sa však svetu ukázali prvé silonky z nylonu. Bolo to v roku 1939 a ľudia mohli americkej spoločnosti DuPont, ktorá s novinkou na trhu naraz prišla, ruky odtrhnúť. Jednalo sa o lacné a pevné pančuchy, ktoré perfektne zakrývali nohy, čo sa hodilo, pretože móda začala stále viac a viac skracovať sukne a šaty zároveň.

Lenže prišla vojna

Počas vojny však musela dať Amerika od výroby siloniek ruky preč, na chvíľku sa teda po silonkách doslova zľahla zem. S opätovanú výrobou sa začalo až v roku 1950, a to v Planej nad Lužnicí. Tunajšie závod začal zásobovať celý komunistický blok. Závod ležal vo Varnsdorfe a jeho názov bol „Elite“.