Veci, na ktoré myslieť, keď sa sťahujeme z bytu do domu

Sťahovanie z bytu do domu je proces, ktorý je často náročnejší ako sťahovanie v meste. Dôležitú úlohu zohráva správne načasovanie a zladenie jednotlivých úkonov – teda postup rešpektujúci priority každého z nás. Pozrime sa spoločne na niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu kvalitne sa na sťahovanie pripraviť. Sťahovanie potom môže byť hračka.

Základné veci

Nezabudnite včas pred sťahovaním nahlásiť zmenu adresy všade, kde je to potrebné. Na existujúcej adrese zrušte všetky služby a zaistite si služby na nové. Rozmyslite si, či zvládnete sťahovanie sami alebo využijete lepší variant, pomoc profesionálnej sťahovacej firmy.

Zaistite si špeciálnu prehliadku

Než sa rozhodnete definitívne prejsť na kúpu a sťahovanie, je dobré si poriadne prezrieť dom, ktorý si mienite kúpiť. Nejde o bežnú prehliadku ale o prehliadku s profesionálom, ktorý odhalí, či je dom v dobrom stave. Musíte myslieť na to, že opravy a údržba teraz pôjdu z vašej peňaženky, nie z peňaženky prenajímateľa. Zostavte si zoznam vecí, ktoré chcete skontrolovať. Počas inšpekcie zostaňte v dome. Pokiaľ je potrebné niečo opraviť, požiadajte predávajúceho, aby sa postaral o náklady pred uzavretím zmluvy.

Investície do vybavenia

Sťahovanie mimo mesto do domu, vyžaduje aj úplne iné vybavenie. Všetky povinnosti, ktoré kedysi obstarával váš prenajímateľ, ako bolo vývoz popolníc či kosenie trávy v okolí bydliska je teraz vašou povinnosťou. Začnite premýšľať o investícii do kosačky na trávu, vyžínača buriny, hrablí, lopaty a zavlažovača a tiež do sady náradia, aby ste sa mohli postarať o opravy v domácnosti.

Zoznámte sa so susedmi

Sťahovanie na vidiek so sebou prináša aj vymedzenie sa z anonymity, predsa len ľudia na dedine sa poznajú lepšie ako ľudia v meste. Nebojte sa zaklopať na susedové dvere a predstaviť sa, možno budete príjemne prekvapení.

Preskúmajte susedstvo

Pri sťahovaní v Prahe ani nie je tak potrebné preskúmavať susedstvo, pretože na každom rohu máme obchod. Pri sťahovaní na vidiek je ale lepšie zistiť si, kde sa najbližší obchod nachádza, možno vás prekvapí, že to bude pár kilometrov. Pri skúmaní okolia možno narazíte na novú reštauráciu a celkovo budete mať prehľad o miestnych udalostiach a dianí.