Aj na jeseň si vypestujte v skleníku čerstvú zeleninu
Mysleli ste si, že s chladnejším počasím už nebudete môcť pestovať čerstvú zeleninu? Kdeže, predsa len existujú skleníky, v ktorých môžete pestovať zeleninu doslova po celý rok. Aj keď zožnete jarnú úrodu, do skleníkov môžete nasadiť ďalšie úrodu, ktorú si vypestujete počas jesene. Ak ste majiteľom skleníka, ktorý je dokonca vykurovaný, môžete si pestovateľskú sezónu rapídne predĺžiť. A my vám poradíme, čo všetko si možno do skleníka zasadiť počas aktuálne bežiaceho jesene.
Pestovanie zeleniny v skleníku nie je nič náročné ani ťažkého, nie je to žiadna veda. Stačí len mať správna semienka alebo sadenice, ktoré zasadíte do pôdy a o ktoré sa následne budete starať.
Aká semienka vysádzať do skleníka na jeseň?
Najskôr sa pozastavte nad semienkami. Viete, aká semienka vysádzať na jeseň do skleníka, aby vám čo najskôr vyrástla? Jeseň je vhodné obdobie pre pestovanie drobnolistých šalátov, vyrastú vám napríklad reďkovky, tiež kôpor, špenát alebo napríklad hlávkový šalát a podobné. Veľkú popularitu získali v poslednom čase hlavne druhy ázijské listovej zeleniny, ako je mibuna, čínska horčice komatsuna alebo napríklad Mizuna.
Odporúčame zasiať aj rukolu alebo poľná, ktorý taky rýchlo vyrastie. Vhodné sú aj rané kaleráby alebo reďkev, môžete sa však pustiť do pestovania i mladých sladkých mrkvou.
Čo zasadiť na jeseň, aby sme na jar žali?
Ak vám však nevadí, že budete žať až na jar, zasaďte si napríklad valeriánka poľná, špenát alebo trebuľka a petržlen. Predpestovať si možno sadenice kaleráb alebo karfiolu či hlávkového kelu, ktorá síce nie je medzi ľuďmi príliš obľúbená, za to je veľmi zdravá.
Nech už si ale v skleníku zasadíte čokoľvek, nezabúdajte na pravidelné vetranie. Vetrať možno do mínus piatich stupňov Celzia. Pokiaľ nemá skleník vykurovanie, chráňte rastliny inak, ideálne netkanou textíliou. Rastliny aj v skleníku musí byť v teple.