Ako na pestovanie chilli papričiek
V súčasnej dobe môžeme jednotlivé pokrmy dochucovať čímkoľvek. Môžeme je dochucovať rôznymi druhmi korenia, siahnuť môžeme aj po chilli. Chilli ako také je korenie, ale chilli papričky – to je niečo, čo si môžeme hravo vypestovať doma. Pestovanie chilli papričiek nie je nijako zložité, jedná sa naopak o jednoduchú záležitosť.
Dnes existuje celý rad chilli papričiek. Líšia sa hlavne svojou farbou, ale aj svojou pálivosti. Ten, kto ochutnal tú najštiplavejších chilli papričku, pred tým hlboko smekám. Viac však smekám pred tým, kto sa skutočne vrhne do pestovania tejto pálivé záležitosti.
Ako sme spomenuli, pestovať chilli papričky, to nie je žiadna veda. K svojmu spokojnému životu nepotrebuje čili paprička nič špeciálne, práve naopak – je spokojná vtedy, keď jej nevenujete až príliš veľa pozornosti. Dokonca ju môžete vysadiť aj von, a to ideálne počas mája. Dobre bude rásť aj na balkóne alebo na okne.
Semienka alebo sadba?
Chilli papričky je možné pestovať zo semienok a alebo sadiva. Kým skúsenejší volí semienka, začiatočníci volí sadbu, z ktorej sa chilli papričky pestujú skutočne lepšie a ľahšie. Je v tomto prípade navyše väčšia pravdepodobnosť, že chilli papričky skutočne vyrastú.
Ako už bolo tiež spomenuté, pestovať možno rôzne odrody chilli papričiek. Akú si zvolíte vy?
Pozor na vošky
Či už si vyberiete akokoľvek pálivé papričky, mali by ste si dať pozor na vošky. Vošky sú škodcovia, ktorí dokážu potrápiť nejedného pestovateľov zeleniny. Napádajú skutočne viacero druhov zeleniny, avšak chilli papričky na vošky doslova trpí. Dokonca dokážu oslabiť rastlinu natoľko, že je nutné ju neskôr zlikvidovať, pretože nemá šancu prežiť.
Je nutné chilli papričky pred voškami chrániť od samého začiatku pestovania, inak po napadnutí môžu rastliny tak zoslabnúť, že zahynú. Odporúčame ich chrániť klasickými chemickými prostriedkami, ale ak na to chcete ísť prírodnou cestou, skúste osičky alebo Lienka sedembodková, čo sú prirodzení nepriatelia a škodcami vošiek.