Aký typ prikrývok zvoliť pre pohodlný spánok?

Než sa k nákupu rozhodneme, sledujeme hneď niekoľko parametrov naraz: okrem schopnosti prispôsobiť sa teplote v spálni počas roka či schopnosti odpudzovať vlhkosť je dôležitá aj jej veľkosť a tiež to, či je prikrývka tenká alebo objemnejšie, mäkká, teplá a ľahká, hypoalergénne. Dôležitý je aj druh materiálu, z ktorého je vyrobená. Je potrebné riadiť sa okrem iného aj ročným obdobím.

Pre chladnejšie mesiace sa hodí teplá prikrývka, ktorá hreje. To neznamená, že silnejší deka hreje viac. Prikrývka má byť hlavne priedušná a ľahká. Medzi materiály, ktoré udržia teplo, patrí vlna a mikrovlákno. Najteplejšie prikrývky majú náplň s hustotou 400 g / m2 a viac vlákien. V prechodnom období (jar, jeseň) potrebujeme stredne teplú prikrývku s hustotou vlákien, ale musí byť priedušná a reagovať na telesnú teplotu. V prípade, že je nám v noci zima, vyberieme si silnejší prikrývku z vlny alebo vlákien o hustote 350 g / m2. Načechraná vlákna sú ľahká, podobná perie, prikrývka preto takmer nič neváži.

Pre teplejšie obdobie roka (neskoré jar, leto, skorý jeseň) vyhovuje prikrývka z hodvábu, pretože chladí a dodáva pocit sviežosti, alebo prikrývka s tenkou vrstvou vlákien (hustota vlákien 300 g / m2 a menej), pretože je vzdušná a priedušná. K väčšiemu komfortu spanie pomáhajú aj rôzne ergonomické vankúšiky zo syntetických vlákien, ovčej vlny alebo pohánkových šupiek, ktoré vhodne podopierajú krčnú chrbticu.