Prečo je kvalitný spánok taký dôležitý a čo nám bráni zaspať?
Spánok je pre človeka veľmi dôležitý. Ak trpíte nedostatkom spánku, potom vás môžu postihnúť mnohé zdravotné a psychické ťažkosti. Nedostatok spánku spôsobuje napríklad obezitu, tiež úzkosť, depresiu, spôsobuje cukrovku alebo imunitný systém je ľahko napadnuteľný vírusmi a baktériami. Pokiaľ si budete spánok dopriať v takom meradle, ako sa má a ako sa odporúča, dôjde k výraznému posilneniu vášho imunitného systému, čo sa teraz, v dobe znižujúcich sa teplôt, hodí.
Okrem toho sa kvalitný spánok postará o správne fungovanie mozgu. Účinnosť mozgových funkcií je podstatne vyššia, ak si doprajete toľko spánku, koľko by ste mali. Spánok je tiež dôležitý preto, že sa vám zvýši schopnosť koncentrácie, tiež je spánok akousi prevenciou duševného ochorenia.
Keď nemôžete zaspať
Bohužiaľ mnohí ľudia nemajú spánku dostatok. Nie je to preto, že by boli tak časovo a pracovne vyťažení, skrátka len v noci nemôžu zaspať. Trpí takzvanú insomniou, čo je odborný výraz pre nespavosť.
Nespavosť ako taká je však veľmi nebezpečná a má podiel na vzniku depresií alebo malátnosti a podráždenosti. Ak sa človek nevyspí, jeho deň nebude dobrý. Zhorší sa mu koncentrácia, tiež bude mať zlú náladu.
Našťastie nespavosť je niečo, s čím sa dá bojovať. Len je potrebné vedieť, čo je spúšťačom nespavosti, prečo sa nespavosť v našom živote vyskytuje. Dôvodom môže byť stres, nekvalitné lacná matrac, ktorú je potrebné vymeniť za kvalitnú penovú matrac alebo za zdravotnú matrac, tiež môže byť dôvodom nadmerná psychická záťaž alebo zmena časového pásma.
Nespavosť spôsobená našimi zlozvyky
Aj zlozvyky sú dôvodom, prečo insomniou čiže nespavosťou trpíme. V súvislosti so zvykmi a zlozvyky, ktoré máme a ktoré sa zároveň môžu podieľať na nekvalite spánku či na nespavosti, sa musí spomenúť elektronika. Ak bezprostredne pred spaním používate telefón, ste na počítači alebo sa pozeráte na televíziu, mali by ste s tým hneď prestať. Váš mozog totiž stále ešte pracuje, aj keď ste telefón odložili stranou. A len tak sa neunaví. Počítač, telefón aj televízia totiž vyžarujú takzvané biele svetlo, ktoré zmätie vašu hlavu, ktorá si potom myslí, že je deň.
Odborníci sa zhodujú na tom, že človek by mal byť mimo elektroniku zhruba dve hodiny pred spaním. Ak je to pre vás nereálne, skúste dodržiavať aspoň polhodinu. Rovnako tak sa zhodujú na tom, že v spálni by malo byť čo najmenej elektroniky.
Tiež sa v súvislosti so zvykmi a zlozvyky ponúka otázka, v koľko chodíte spať? Snažíte sa líhať stále v rovnaký čas alebo každý deň líhate inak? Ak si vaše telo zvykne na istý rituál, ak bude vedieť, kedy má ísť spať, automaticky sa vám bude dobre zaspávať. Ak však budete zaspávať každý deň inak, telo bude maximálne zmätené a nespavosť bude razom aj vaším problémom.