Šetríme vodou v kuchyni. Tipy a rady, ako ušetriť

Neustále z médií počujeme, ako sa všetko zdražuje. Zdražujú sa pohonné hmoty, zdražujú sa energie a tiež voda. Najmä voda je veľmi drahá, napriek tomu s ňou plytváme. Ak nechcete byť prekvapení vyúčtovaním, ktoré každým rokom prichádza do schránky, odporúčame vodou začať šetriť teraz. Peniaze zo záloh sa vám napokon vráti, potom môžete vyraziť napríklad na dovolenku.

Šetriť vodou nie je nič ťažké. Možno šetriť v kúpeľni, možno šetriť na záhrade aj v kuchyni. Zamerajme sa teraz na kuchyňu, kde s vodou často plytváme, bez toho aby sme si to uvedomovali.

Tipy, ako ušetriť v kuchyni

  • Skontrolujte drezovú batériu. Ak drezová batéria kvapká, je pravdepodobne poškodené tesnenie. V takom prípade odporúčame investovať do novej, ktorá bude vodu udržiavať, teda jej zbytočne neutečie ani kvapka.
  • Neumývajte riad pod tečúcou vodou. Ak nie ste majiteľom umývačky, odporúčame si do drezu vodu napustiť v takom množstve, aby to na umytie riadu stačilo. Pri umývaní riadu pod tečúcou vodou vám pod rukami preplávajú doslova tisíce.
  • Kúpte si umývačku. Pri výbere umývačky sa však pozerajte nielen na spotrebu vody, ale aj na energetickú úspornosť. Šetriť na vode je jedna vec, ale tiež sa musí šetriť na elektrine, ktorej cena taktiež neustále stúpa.
  • Pri umývaní zeleniny nenechajte vodu odtiecť. Napustite si treba vodu do misky, umyte zeleninu alebo ovocie a vodu potom použite pri zalievaní rastlín. Rastlinám to neuškodí a vy nebudete zbytočne plytvať vodou.
  • Nenapúšťajte si zbytočne veľa vody na varenie cestovín. Napustite si do kastróla len toľko, koľko skutočne potrebujete.
  • Nekupujte si balenú vodu, ktorá je ešte drahšia. Ak vám voda z kohútika nechutí, preto ju nechcete používať pri varení, kúpte si filtračná kanvica, vďaka ktorým bude akákoľvek voda chutiť úplne skvele. Filtračná kanvica nie sú drahou záležitosťou. Dajú sa kúpiť aj do tisíc korún.