Signály, ktoré upozorňujú na kiahne. neprehliadnite je

Kiahne sú ochorenia, ktoré najčastejšie prekonávame v útlom veku života, najčastejšie v škole alebo v škôlke, kedy kiahne skrátka poriadne vyčíňa a kedy si ich deti medzi sebou hravo odovzdávajú. Našťastie sú kiahne ochorenie, ktoré človeka stretne len raz za život. Ak vás kiahne ešte nestretli alebo ak máte doma ratolesť, ktorú môžu kiahne stretnúť, možno sa pýtate, ako kiahne odhaliť včas. A my vám prezradíme, aké sú hlavné príznaky tohto zradného ochorenia.

Treba ešte spomenúť to, že väčšinu ľudí stretnú takzvané ovčie kiahne. Existujú ešte iné druhy a typy tejto choroby, ale ovčie kiahne sú skrátka najčastejšie a v porovnaní s ostatnými tiež najbezpečnejšie chorôb.

Ako sa choroba získa?

Ako sme spomenuli, choroba sa objavuje najčastejšie u malých detí, ktoré sú v dennodennom kontakte s ostatnými deťmi. Kiahne sa prenáša priamym kontaktom alebo prípadne vzdušnou cestou. Veľakrát sa o chorobe chvíľku nevie, pretože sa pupienky ešte neobjaví, napriek tomu už v takom ranom štádiu dochádza k infekcii okolia.

Inkubačná doba ochorenia je až tri týždne. Máloktorý rodič vie, že sa proti ovčím kiahňam je možné očkovať, ale nie je to povinné očkovanie a nie je hradené štátom.

Aké sú príznaky kiahní?

Prvým príznakom je únava a polihovanie. V tomto ranom štádiu sa ešte nevyskytujú na tele pupienky ani vyrážka, teda človek ani nevie, že je dieťa choré, napriek tomu už môže infikovať svoje okolie. Neskôr sa objaví vyrážka, ktorá je jasným signálom tejto choroby. Celé telo je posiate pupienky, ktoré sa nesmú škriabať, aj keď šialene svrbí.

Ďalšími typickými príznakmi kiahní je svrbenie a zápach kože. To sa objavuje ešte pred objavením pupienkov a vyrážky. Koža je inak veľmi citlivá, vo vlasoch sa dokonca môžu objaviť červené škvrny. Tie sú z počiatku nevinné a len máloktorý rodič je zaregistruje.