Menej známe izbové rastliny, ktoré liečia. Nepestujte len známou aloe vera

Izbové rastliny sú súčasťou každého interiéru. Kým niekto pestuje len tie, ktoré sú na parádu, iný dáva prednosť rastlinám, ktoré majú liečivé účinky. V domácnostiach druhej skupiny tak okrem rastlín, ako je monstera alebo dracéna, nájdete aj aloe vera, ktorá si vie poradiť nielen so žalúdočnými problémami, ale aj s popáleninami. Aloe vera však nie je jedinou rastlinou, ktorá má liečivé účinky a ktorú môžete pestovať napríklad na okennom parapete.

Angínovník čínsky

Poznáte rastlinu menom Angínovník čínsky? Táto netradičná rastlina sa stále častejšie vyskytuje v slovenských domácnostiach. Nie je to len preto, že vyzerá naozaj pôsobivo, ale aj za tým stojí jej liečivé benefity. Hovorí sa, že je to rastlina zaháňajúci angínu. Vie uľaviť od klasického kašľa, pri zahlienení alebo pri ochorení hlasiviek. Spravidla sa žujú jej listy, ktoré sa však nesmie prehĺtať. Listy sa žujú len tridsať sekúnd, a to maximálne šesťkrát denne, nikdy viac.

Gotu kola

Okrem spomínanej aloe popularita rastie tiež rastline menom gotu kola. Hovoríme o doslova zázračnej rastline, ktorá je pôvodom z Číny. Môže dokonca rásť ako dekoratívny previsnutá izbová rastlina, ktorej listy a výhonky môžu slúžiť ako prevencia demencie alebo Alzheimerovej choroby. Okrem toho rastlina menom gotu kola predchádza zábudlivosti a podporuje sústredenosť.

Moude purpurový

V posledných rokoch sa v slovenských domácnostiach pestuje tiež rýmovník, ktorý je napríklad skvelou prevenciou nádchy. Jeho príbuzným je moude purpurový, na ktorý sa však bohužiaľ zabúda. Jedna strana jeho listu je fialové. Aj keď sa vzhľadovo od rýmovníku trochu líši, svojimi účinkami sa mu veľmi podobá. Okrem toho, že tiež môže slúžiť ako prevencia proti nádche, dokáže tiež zlepšiť vzduch vo vykúrených bytových jednotkách.