Kvalitu spánku dokáže ovplyvniť aj „obyčajné“ obliečky!

Kvalitný spánok je dôležitým aspektom v našom živote. Ostatne spánkom strávime priemerne 6-8 hodín denne, čo je takmer tretina nášho života. Na kvalite spánku sa bezpochyby najviac prejavuje vhodne vybraný matrac, nemenej je ale tiež dôležité správne vybrané posteľná bielizeň, ktoré má vplyv na pociťovanej pohodlie.

Materiál, farba a vzor a – tri základné veci, ktoré u obliečky na lôžkoviny vnímame. Prioritou je pre nás kvalita materiálu a jeho údržba. Finálny výber vzoru obliečky už záleží na osobnom vkuse každého z nás, alebo napríklad na štýle zariadenie spálne. Materiály, z ktorého sú obliečky vyrobené ovplyvňujú vlastnosti ako je hrejivosť, vlhkosť či priedušnosť. Niet divu, že každé obliečky nevyhovuje každému, ako aj každé obliečky nie je vhodné pre všetky ročné obdobia.

Posteľná bielizeň sa dnes ale vyrába aj rôznych veľkostiach. Vo väčšine prípadov môžeme naraziť na štandardnej veľkosti posteľnej bielizne. Najčastejšou veľkosťou je 140 x 200 cm, prípadne variant s predĺženou dĺžkou 140 x 220 cm. Na túto informáciu je nutné si dať pozor, aby ste nemuseli obliečky zbytočne skracovať. Ďalšou častou vyskytujúce sa mierou býva posteľná bielizeň na osobné prikrývku a to vo veľkosti 70 x 90 cm. Môžete tiež naraziť aj na menej časté veľkosti ako je obliečky na rozmernú prikrývku tzv. Francúzsku deku 200 x 200 cm (220 x 240 cm v predĺženej variante). Naopak do postieľok pre našich najmenších vyberieme rozmer 90 x 130 cm. To isté tiež platí pre vankúše, pretože okrem tých klasických rozmerov sa dá dnes kúpiť aj veľké množstvo atypických veľkostí.