Co stojí za vysokým cholesterolem?

Lekári sa stále častejšie stretávajú s pacientmi, ktoré trápia vysoký cholesterol. Bohužiaľ mnohí z nich si ani neuvedomujú, aké následky môže vysoký cholesterol mať. Ide totiž o problém, ktorý ovplyvňuje naše srdcia a ktorý spôsobuje napríklad kardiovaskulárne ochorenia. Preto je potrebné s týmto problémom zavčasu zatočiť. Ponúka sa však otázka, čo za vysokým cholesterolom vlastne stojí?

Ako už bolo spomenuté, vysoký cholesterol je pomerne častým zdravotným problémom. Rozdeľujeme ho na zlý a dobrý. Všeobecne cholesterol potrebujeme pre stavbu bunkových membrán a tiež na tvorbu hormónov. Ak sa však pohybuje vo vysokých hodnotách, teda najmä ten zlý, je to zle.

Aké sú príčiny vysokého cholesterolu?

Poďme sa však dostať rovno k oným príčinám vysokého cholesterolu. Väčšinou za tým stojí genetika, ale tiež to môže byť spojené so stravou. Bohužiaľ dnes sme závislí na nezdravom stravovanie, čo za vysokým zlým cholesterolom bohužiaľ stojí. Strava, ktorá obsahuje väčšie množstvo tukov a ktorá je pretkaná nedostatočným pohybom, to k vysokému cholesterolu bohužiaľ vedie.

Čo tiež vedie k vysokému cholesterolu, tak je fajčenie alebo pitie alkoholu. Všeobecne sa jedná o zlozvyky, ktoré škodia ľudskému zdraviu.

Vysokému cholesterolu je možné predchádzať

Je však potrebné konštatovať, že vysokému cholesterolu je možné predchádzať. Všetka prevencia začína tým, že budete hodnotu cholesterolu pravidelne kontrolovať. Ideálne bude, keď budete svoj cholesterol strážiť každé dva roky.

Ďalšie prevenciou je tiež úprava stravovania. Snažte do svojho života zakomponovať nielen zdravý, ale aj pestrý a vyvážený jedálny lístok. Vyhýbajte sa väčšiemu množstvo tukov, tiež sa vyhýbajte prílišnému množstvo cukrov. Naopak sa nevyhýbajte pitnému režimu. Pamätajte ale na to, že piť by ste mali hlavne vodu – nie ovocné šťavy, bublinky, limonády či alkohol, ktorý je len prázdnymi kalóriami zvyšujúcimi zlý cholesterol v krvi.

Tiež sa odporúča obmedziť stres, ktorý sa na chorobách a zhoršenom zdravotnom stave podieľa veľkou mierou.