Ako vyčistiť kompletne celú kúpeľňu bez chémie?

Drhnutie kúpeľne nepatrí k obľúbeným činnostiam. A tak väčšinou siahame po chemických čističoch všetkého druhu v domnení, že nám trochu uľahčia vynaloženú námahu. Pritom domáce čistiace prostriedky fungujú rovnako dobre, a ako bonus poteší vašu peňaženku, aj našu planétu.

Zrkadlo

LED zrkadlá v kúpeľni sú každý deň vystavované vlhkosti, výkyvom teplôt a možno aj poprskaniu zubnou pastou. Nezaslúži si preto trochu starostlivosti? Stačiť vám bude utierka z mikrovlákna, voda a trocha citrónovej šťavy alebo vínneho octu. Roztok nalejte do rozprašovača a použite miesto chemického čističa. Pozor len na hrany zrkadla, tie by nemali prísť do styku so žiadnym čističom.

Umývadlo, vaňa, sprchovací kút

Na umývadlá môžete použiť pastu z jedlej sódy a octu. Pokiaľ vám vadí octový zápach, pridajte pár kvapiek citrusového esenciálneho oleja. Zatiaľ čo jedlá sóda bieli, zatočí s vodným kameňom a odstraňuje pachy, ocot má skvelé čistiace a dezinfekčné účinky. Pozor, pasta bude trochu šumieť.

Sprchovací kút a vaňu môžete vyčistiť rovnako ako umývadlo, prípadne si vyrobiť roztok z jedného dielu octu a dvoch dielov vody. Nalejte ho do rozprašovača a po každom použití vaňu či sprchovací kút prestriekajte. Oplachovať nie je potrebné. Sprchové hlavicu raz za čas ponorte do octového nálevu, ktorý ju zbaví vodného kameňa a usadenín.

Batérie

Vodovodné batérie stačí pretrieť rozpoleným citrónom a vyleštiť dosucha, budú ako nové. Pokiaľ si s nimi chcete dať trochu práce a zamedziť opätovnému usadzovaniu vodných kvapiek na povrchu, pretrite ich obyčajnou čajovou sviečkou a následne vosk rozleštite.

Kachličky

Škáry medzi kachličkami spoľahlivo vyčistia zmes citrónovej šťavy a jedlej sódy. Samotné kachličky zbavíte usadenín a vodného kameňa pomocou hrnčeka jedlej sódy, lyžice tekutého mydla a štvrť hrnčeka peroxidu vodíka. Aplikujte zmes na kachličky, nechajte desať minút pôsobiť a následne vyleštite.

Upratovanie vám pôjde lepšie od ruky, pokiaľ si k nemu pustíte obľúbenú hudbu. Zrkadlá Artalo môžu byť vybavené napríklad Bluetooth reproduktorom, ktorý ľahko spárujete so svojim mobilným telefónom.