Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo?

Veľká časť prostriedkov na zabezpečenie tepla z domácnosti bohužiaľ doslova vyletí oknom. Ak v blízkej dobe plánujete rekonštrukciu svojho bývania, alebo dokonca obstaranie nového, iste vám prídu vhod zaujímavé tipy. Technický pokrok postupuje a do popredia záujmu sa dostávajú nové spôsoby vykurovania – tepelné čerpadlá.

Tepelné čerpadlo áno alebo nie? Nie je snáď iný zdroj tepla, ktorý by vyvolával toľko protichodných názorov ako práve tepelné čerpadlo. Odporcovia tepelných čerpadiel väčšinou argumentujú vysokou počiatočnou investíciou a tým, že sa vám táto suma nemôže vrátiť. Vzhľadom k súčasným cenám elektriny dnes zaplatíte najviac za vykurovanie priamotop. Za elektrinu tak ročne dáte pokojne cez 50 tisíc, ani neviete ako. Čo do prevádzky je tepelné čerpadlo v porovnaní s priamotopy výrazne lacnejšie, ušetriť môže polovicu až dve tretiny nákladov. Ekonomickejšiu je prevádzka tepelného čerpadla tiež oproti ľahkému vykurovaciemu oleju, kde vás ročná prevádzka môže stať aj o 60% menej.

A zemný plyn? Tu ušetríte zhruba polovicu. Na druhej strane spektra stoja pevné palivo. „Ak porovnávame náklady na prevádzku tepelného čerpadla s hnedým uhlím, sú takmer rovnaké. Nutné je však podotknúť, že tepelné čerpadlo je komfortnejšie, bezprašné. Uhlie musíte zložiť, naložiť do kotla, vyniesť popol …. Podobné je to aj s drevom, kde za teplo zaplatíte podobou čiastku. Aj tu ale máte viac práce s uskladnením, doplňovaním atď. Ak sa už rozhodujeme o prechode z tuhých palív na tepelné čerpadlo, veľkú úlohu hrá hlavne komfort. Pre rad ľudí je príjemné môcť prísť trebárs po celom dni z práce a mať doma teplo, mať možnosť ovládať systém pomocou SMS a pod. Rad ľudí tiež systém inštaluje s tým, že teraz ho ešte zvládnu zaplatiť, je to vlastne investícia do budúcnosti a v starobe nebudú musieť chodiť prikúriť do kotolne.