Zbavte sa zbytočností, bude sa vám lepšie dýchať

Málo kto z nás má rád upratovanie. Väčšina to chápe ako nutné zlo a stratu času. Ak venujete upratovania oveľa viac času ako je zdravé, skúste metódu Marie Kondo. Vyženiete neporiadok zo svojho bytu či domu, získate priestor a zmení vám to úplne život.

Ak už trpíte rovnakú fóbií ako vaša babička, ochraňuje všetko, čo by sa mohlo hodiť, je najvyšší čas to začať triediť a vyhadzovať. Všetko, čo ste nemali viac ako rok na sebe, alebo ste nepoužili by malo ísť z domu. Je to plytvanie? Len na začiatku. Akonáhle to totiž dokážete a prečistíte svoj priestor, nebudete ho chcieť znova zaplniť a rozmyslíte si každý nepremyslený nákup.

Veľa ľuďom upratovanie zmenil život, začali podnikať, učiť sa nové veci a do života zasiahol miesto chaosu pokoj a pohoda. Raz pre vždy zlikvidujte chaos, vyhoďte prebytok vecí a zrušte večný nepořádek.Za jeden rok sa touto metódou Marie Kondo zbavila 65% svojich vecí. To viedlo k príjemnému zistení. Keď máte málo vecí, máte prehľad, kde sa práve nachádzajú, všetko jednoducho nájdete. Navyše pochopíte, že tieto veci nie sú tak dôležité.

Vyhoďte toho čo najviac

Ako si teda najlepšie urobiť poriadok nielen vo svojich veciach, ale najmä súčasne aj vo svojom živote? Úplne zabudnite na všetky hromadenie vecí a impulzívne nákupy. Postupujte podľa rád Márie Kondo.

Než sa do toho pustíte, vizualizujte si priestor, ako by mal vyzerať. Predstavte si cieľ svojho snaženia, nepúšťajte sa do vyhadzovanie vecí bezmyšlienkovite. Viedlo by to na neúspech už v samom počiatku. Stanovte si jasný cieľ. Prečo ste sa do upratovania vlastne pustili? Čo vás motivovalo? A hlavne, čoho upratovaním chcete dosiahnuť.

Vyhadzovanie všetkých nepotrebných vecí je alfou a omegou úspechu, nestačí vyhádzať len prebytočné veci na povrchu. Prvou sú skrine, napchaté nástavce, vstavané skrine, šatne a úložné priestory. Ak to neurobíte z gruntu, budete stále chytení v pasci.

Začnite triediť podľa kategórií, a než začnete, musíte mať dokonalý prehľad, koľko kusov od čoho v skutočnosti vlastníte. Zneste všetko oblečenie doprostred izby a až sa na tú hromadu pozriete, možno vás to porazí.

Choďte poporiadku. Začnete oblečením, pokračujte knihami, papiere a novinami. Posledný sú spomienky. Všetky fotografie, blahoželania, listy a pohľady. Nechajte si len veci, ktoré vám prináša radosť. Zdá sa to ťažké, ale ide to.

Nakoniec, keď sa už zbavíte všetkých zbytočností, môžete sa ešte len pustiť do systematického upratovania. Každé veci nájdite jej miesto a vždy si uvedomujte maximálnu jednoduchosť. Úložné priestory majte sústredené v jednom mieste. Zabudnite na komíniky, kľúčom úspechu je zvislé skladovanie, najlepšie do komôd a šuplíkov.

Ak to dokážete, zvíťazíte sami nad sebou a úplne sa vám zmení život. Ak neveríte, nezostáva než to skúsiť.