Vyhláste vojnu odolné špine. V domácnosti pomôže aj jedlá sóda

Na kohútika sa obvykle usadzuje odolný vodný kameň, na sporáku mastnota a v kúpeľňových pazúroch sa vyžíva pleseň. Pokiaľ vás ale berú mrákoty vždy, keď vidíte v obchodnom dome cenu čistiacich prostriedkov, nevešajte hlavu a skúste použiť lacné domáce prostriedky, ktoré mnohokrát urobia rovnakú prácu ako nákladné chemikálie.

Dajte zbohom vodnému kameňu

Na vodný kameň musíte opatrne, ale zároveň rázne. Pri oškrabovanie ostrými predmetmi by ste mohli poškodiť povrch kohútiku a vodný kameň by ste rovnako dokonale neodstránili. Ohrejte si preto v rýchlovarnej kanvici vodu, potom do nej prilejte ocot a touto zmesou polejte všetky miesta, kde sa vodný kameň nachádza.

Na zubnú kefku potom naneste jedlú sódu a jemne kohútik prechádzajte. Akonáhle príde ocot do kontaktu s jednou sódou, vytvorí penu, ktorá na vodný kameň pôsobí agresívne a jednoducho ho odstraňuje. Potom už stačí len všetko poliať vlažnou vodou. Kov zostane neporušený a vodný kameň bude preč.

Zbavte sa nánosu mastnoty

Opäť vám veľmi dobre poslúži ocot. Tentokrát ale v kombinácii so soľou. Do 250 ml octu pridajte približne dve až tri lyžice soli a poriadne rozmiešajte. Potom naneste handričkou na mastné miesta a nechajte dlhšie pôsobiť.

Po dvoch alebo troch desiatkach minút utrite vlhkou handričkou a dočistite miesta, kde mastnota zostala. Na naozaj veľké nánosy môžete celý proces aj niekoľkokrát opakovať. Uvidíte, že sporák alebo rúra budú po takomto čistení ako nové.

Netolerujte vo svojej domácnosti pleseň

Akonáhle sa pleseň rozšíri, môže spôsobovať astma, alergie, ale aj kožné problémy. Neberte preto jej prítomnosť na ľahkú váhu. Akonáhle ju spozorujete, ihneď sa jej zbavte. Preventívne začnite vetrať a bielizeň sušte na záhrade alebo aspoň na balkóne. Miesto na chemické prípravky sa spoliehajte na ocot, ktorý stačí pomocou menšieho kefky na niekoľko minút naniesť na škáry. Zmizne tak čierne, červené a zelené škvrny vo vašej kúpeľni.