Milujete jednoduchosť a jemnosť? Zariaďte si svoju domácnosť do škandinávskeho štýlu

Milujete jednoduchosť a jemnosť? Požadujete tieto dve vlastnosti aj od svojho domova? V tom prípade zariaďte svoju domácnosť do takzvaného škandinávskeho štýlu, pre ktorý sú práve jednoduchosť a jemnosť typické, rovnako ako svetlý prírodný nábytok či jemný bytový textil. V posledných rokoch je tento štýl bývania veľmi obľúbený, prezraďme si preto, ako na neho.

Samozrejme to u škandinávskeho štýlu bývania nie je len o jednoduchosti a jemnosti, je to tiež o vzdušnosti a čistote. Aj tak možno škandinávsky štýl popísať. Aj keď sa jedná o štýl v severskom duchu, nejedná sa o štýl príliš chladný a neosobný, je to skôr ľahký štýl, ktorému môžete sami dodať potrebný šmrnc a ktorý si sami zútulníte podľa seba. Pozrime sa však na konkrétne pravidlá, ktoré sa tohto štýlu týkajú.

Čisté línie nábytku, to je pravidlo číslo jedna

Každý štýl bývania má isté pravidlá, u škandinávskeho štýlu bývania to nie je inak. V tomto prípade by sme mali dodržať predovšetkým pravidlo, ktoré hovorí, že čisté línie nábytku sú naozaj veľmi dôležité. Škandinávsky štýl spolieha len na priamu jednoduchosť a na elegantný dizajn, preto si nezaobstarávajte stoly, ktoré postrádajú funkčnosť, praktickosť a ktoré sú svojou farbou či tvarom kričiaci. Voľte predovšetkým nábytok v neutrálnych farebných odtieňoch. Povolené sú svetlé prírodné kusy nábytku, tiež krémovo béžové odtiene či šedá farba. Nebojte sa ale svoj štýl odľahčiť od konkrétneho štýlu a pokojne nejakú výstredností ako sedací vak, ktorý pôsobí podobne ako fialový vankúšik na nudne šedej pohovke.

Drevo i na podlahe

Samozrejme je možné do Boho domácnosti položiť linoleum vo svetlých odtieňoch alebo v imitácii dreva, ale v lepšom prípade by ste mali voliť klasickú drevenú podlahu. Všeobecne možno ale povedať, že so žiadnymi prírodnými materiálmi nešliapnete vedľa. Povolené sú aj sklá, kovy alebo kamene.

Prírodné materiály by mali ísť vidieť nielen na podlahe alebo na nábytku, ale mali by byť obsiahnuté aj v doplnkoch, ktoré si kúpite do škandinávskej domácnosti.