Ako zariadiť obývaciu izbu podľa feng shui

Pokiaľ sa chystáte novo zariadiť dom alebo ste sa rozhodli pre rekonštrukciu bytu, môžu byť pre vás užitočné princípy feng shui. Feng shui je tradičná čínska filozofia, ktorá sa zaoberá usporiadaním priestoru tak, aby bol harmonický a podporoval tok pozitívnej energie. Poďme sa spolu pozrieť na pár tipov, ako usporiadať byt, aby bol príjemný pre vás aj pre vašich hostí.

Mapovanie priestoru

Porozhliadnite sa po priestoroch, ktoré chcete meniť. Položte si ruku na srdce. Skutočne chcete mať byt preplnený nábytkom, ktorý už niečo pamätá? Nábytok na mieru môže byť dobrou voľbou pre nové zariadenie práve v štýle feng shui, tzn. zariadenia voňajúce drevom, a navyše prvotriednej kvality. Avšak myslite na to, že niekedy menej môže byť viac. Dodajte do nového priestoru pár vycibrených kúskov nábytku podľa vašej chuti a fantázie, avšak tak, aby ste miestnosť skôr prevzdušnili, než ju zahltili nábytkom.

Usporiadanie nábytku

Pamätajme na to, že učenie feng shui pracuje okrem iného s polaritou jinu a jangu as piatimi elementmi, medzi ktoré patrí voda, zem, drevo, oheň a kov. Tieto atribúty vedia prepojiť vďaka vhodne voleným farbám, tvarom, materiálom av neposlednom rade aj vďaka vôni. To znamená, že každý kus nábytku by mal byť včlenený tak, aby čo najlepšie zapadol do celkového usporiadania miestnosti. Vhodné sú aj rohové pohovky a nábytok napríklad so zaoblenými rohmi.

Vhodne zvolené farby

Pre feng shui dvojnásobne platí, že farby dokážu zladiť celkový priestor. Do obývacej izby sa všeobecne odporúčajú tlmené farby, ako sú napríklad béžová, krémová, modrá či upokojujúce tóny zelenej. Farby by mali byť harmonické, aby podporili prirodzený tok ozdravujúci životodarné energie.

Prírodné doplnky

Podľa feng shui je dôležité mať v miestnosti živé rastliny, avšak voľte radšej tie s guľatými listami. Aj kameň, voda a oheň sú žiadanými prvkami. Toto jednoducho vyladíte napríklad zurčiacou fontánkou či umelým krbom. Príjemná zmena môže byť aj akvárium, avšak to predpokladá pravidelnú údržbu. Tieto prvky majú schopnosť dokonale upokojovať a harmonizovať priestor.