Na čo na jar nezabudnúť na záhrade

S jarou prichádza aj hromada pracovných povinností, ktoré musíte na záhrade urobiť. Kosenie trávy pomocou kvalitnej záhradnej kosačky, zastrihnutie starých a odumretých vetví stromov pomocou motorovej píly alebo záhradných nožníc a samozrejme aj sadenie niekoľkých byliniek či kvetov, ktoré budú zdobiť záhony hlavne počas leta. Ak sa bojíte, že na niečo zabudnete, oplatí sa spísať si zoznam toho najpodstatnejšieho.

Orezanie okrasných kríkov

Rovnako ako záhradné skalce nepristanú prázdne miesta, nepristanú okrasným kríkom oschnuté alebo staré vetvy či časti, ktoré budú len brať energiu a nepodporia celkový rast kríka. Preto si naordinujte nutnosť orezať okrasné kríky a tým pádom podporte ich celkový vzhľad.

A keď už sme spomenuli, že rovnako ako kríkom nepristane ich starý kabát, nepristane ani záhradným skalkám prázdne miesta, pustite sa do ich doplňovania. Skalku najskôr vyčistite od napadaného lístia a uhynutých či umrznutých druhov a pustite sa do sadenia takých druhov, ktoré skalku najmä v lete zaplavia svojou farebnosťou.

Výsadba po celej záhrade

Avšak nielen skalka sa bude tešiť z novej a čerstvej výsadby. Nové prírastky vás čakajú aj v iných záhonoch a všeobecne na celej záhrade. Nové stromy, nové kríky, samozrejme kvety do záhonov alebo plodiny, z ktorých sa budete radovať po celé leto.

Aby sa novým prírastkom na vašej záhrade darilo, mali by ste hlavne myslieť na kvalitnú pôdu. Tá by mala byť nielen dostatočne vlhká, ale tiež by mala mať vhodné zloženie. Nebojte sa ju okoreniť kompostom alebo rašelinou.

Trvalky alebo okrasné trávy

Aby vaša záhrade zela všetkými farbami, okrem drevín, ako sú kríky alebo stromy, myslite na stávkovanie aj trvaliek a okrasných tráv. Medzi najatraktívnejšie patria jednoznačne sirôtky, aj nezábudky alebo sedmokrásky, ale fantázii a možnostiam sa medze nekladú.

V prípade sadenia trvaliek alebo okrasných tav myslite na to, aby bola pôda dobre prekyprená.