Keď sa palme nedarí, na vine sú chyby pri pestovaní

Keď zamierite do hobbymarketu alebo do akéhokoľvek iného obchodu so záhradníckymi potrebami, uvidíte celý rad zaujímavých izbových rastlín. Jedna je krajšia ako druhá a nejednu si chcete vziať so sebou domov. U mnohých z nás vyhráva palma, ktorá je exotická, napriek tomu vždyzelená, navyše rastie do obrích výšin, čo ocení hlavne ten, kto potrebuje vyplniť rohy miestností. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí sa nedávno pustili do pestovania palmy, možno zisťujete, že sa vašej palme práve veľmi nedarí. A iste sa v takej chvíli pýtate, čo je na vine. Na vine sú chyby pri pestovaní.

Aj keď sa palma vyskytuje v mnohých domácnostiach, treba konštatovať, že jej pestovanie nepatrí k najľahším činnostiam. Práve naopak. Pestovanie palmy je pomerne náročné a ťažké. Stačí jedna chyba a pestovanie palmy môže byť nočnou morou. Poďme si prezradiť niekoľko chýb, ktoré sú dôvodom toho, že sa palme nedarí tak, ako by sa jej dariť mohlo.

Nedoprajeme palme správnu teplotu

Pokiaľ to vyzerá, že sa palme nedarí, ponúka sa otázka, na akom mieste palmu nechávate? Palmy, rovnako ako iné rastliny, potrebujú k svojmu spokojnému životu konkrétnu teplotu. Teplota stanovišťa by sa v prípade pestovania palmy nemala pohybovať pod dvadsiatimi stupňami Celzia. Nemala by však prekročiť ani hranicu dvadsaťtri stupňov Celzia.

Zle ich zalievate

Palmy sú rastliny, ktoré sú pomerne náchylné na preliatie. Pokiaľ sa im teda nedarí, na vine môže byť práve zálievka. To napokon spoznáte tak, že sa na rastline vyskytnú hnedé škvrny. Tie zrazu začnú okupovať predovšetkým listy rastliny, nasleduje potom rýchle hnitie rastliny. Pozor však aj na preschnutie, to vám palma dá vedieť tak, že listy začnú žltnúť.

Palma potrebuje dostatok živín

Máloktorý pestovateľ si uvedomuje, že rastliny potrebujú k svojmu spokojnému životu dostatok živín. Našťastie je možné dnes kúpiť mnoho hnojív určených priamo pre palmy, a tak si nemusíte robiť starosť s tým, ako hnojivo namiešať.