Záhradné búda na náradie. Viete, podľa čoho vyberať?

Záhradný domček nemusí byť len plechový, plastový alebo drevený priestor pre vaše náradie. Môže sa stať zaujímavým doplnkom na vašej záhrade. Drevené záhradné domčeky stále vedú. Prírodný materiál do záhrady dobre zapadá a vyzerá veľmi pekne. Ako vybrať záhradný búdu na náradie?

Záhradné domčeky môžu slúžiť ako úschovňa náradia, ale môžu byť aj viac účelné. Súčasne môžu byť základňou pri záhradnej oslave aj grilovanie. Záhradné domčeky milujú aj deti. Môžete do nich dať záhradný nábytok a odpočívať po náročnej práci, alebo ich využívať ako dielňu. Ak drevený domček na záhradu nepresiahne 25 m² a výšku 5 m, nepotrebujete ani stavebné povolenie a ohlásenie stavby. U záhradného domčeka potrebujete územný súhlas alebo územné rozhodnutie. Minimálna odstupová vzdialenosť od susedného pozemku je 2 m, alebo musíte mať povolenú výnimku.

Záhradné búda na náradie

Záhradné búda na náradie uschová všetko potrebné na jednom mieste. Nadobudne sa vám váľať po záhrade alebo reznout vo vlhkej pivnici. Navyše tu môžete uschovať aj prenosný gril a veci na grilovanie. Záhradné kôlňa na náradie môže poslúžiť aj ako úschovňa na kosačku alebo stavebný materiál, zmerajte si preto dobre aj dvere a zvážte okná. Niektoré kosačky na trávu sú totiž dosť široké a rozmerné. Hodí sa aj krytý priestor strieškou pred domčekom. Podľa toho voľte vhodnú veľkosť domčeka.

Drevená záhradné búda na náradie

Zvoliť môžete zrubovú konštrukciu. Tá vyzerá ako klasický zrub a jednotlivé diely navzájom kolmých stien do seba zapadajú do zámkov v pevnom spojení. Často sú v drevených záhradných domčekoch používané len silnejší palubovky miesto zrubových profilov. To sa odrazí na priaznivej cene. Drevený domček môžu tvoriť aj robustnejšie KVH hranoly. Potom je konštrukcia tvorená zvislými stĺpikmi a vodorovnými prvkami. Proti vetru je ošetrená v rohoch diagonálami a zvnútra je opláštená OSB doskami. Zvonku sú potrebné fasádne palubovky alebo podobný materiál, ktorý odolá poveternostným vplyvom a vode.