Ako si udržať zdravý zrak? Odborníci radia

Oči rozhodne nie sú samozrejmosť, to je potrebné mať neustále na pamäti. V súčasnej dobe bohužiaľ len máloktorý človek neberie oči ako samozrejmosť, trápia ich, často ich namáha a ignoruje príznaky, ktoré by nasvedčovali nejaké chorobe alebo očné choroby, ktorej následkom môže byť aj strata zraku. Ak patríte k ľuďom, ktorí svoj zrak neberú ako samozrejmosť a snaží sa ho udržiavať v skvelej forme, prezradíme vám niekoľko rád odborníkov, ktorí vedia, ako si svoj zrak zdravý udržať.

Oči sú naozaj každým dňom napádané baktériami a vírusmi. Ľudia si dnes a denne nechtiac strkajú špinavé prsty do očí, drvivá väčšina ľudí nosí šošovky, ktoré si dostatočne nevyčistí. A tak samozrejme vznikajú rôzne očné choroby, ktoré sú nielen nepríjemné, ale tiež sú veľmi nebezpečné. Prezraďme si preto niekoľko tipov a rád, ako si udržať zdravý zrak.

Prestaňte fajčiť

Fajčíte? Potom to pre váš zrak nie je práve najlepšia. Fajčenie totiž podporuje vznik šedého zákalu, čo vedie k poškodeniu zrakového nervu a tiež k vzniku žltej škvrny. Radšej teda tabak vyhoďte zo svojho života, odvďačí sa vám navyše aj iné orgány vášho tela, ktoré naraz budú fungovať o niečo lepšie.

Noste slnečné okuliare

Hlavne počas leta sú slnečné lúče veľmi nebezpečné. Treba dbať na to, aby ste slnečné okuliare naozaj nosili. Ak je nosiť nebudete, hrozí vznik šedého zákalu, tiež môže vzniknúť choroba zvaná makulárnej degenerácie. V ideálnom prípade investujte do kvalitných slnečných okuliarov, nie do lacných kúskov z obchodov s oblečením.

Nezabúdajte odtrhávať zrak z obrazovky

V súčasnej dobe mnohí ľudia pracujú s počítačom, sú na počítači dlhé hodiny zo svojho dňa. Niektorí zase trávia hodiny sledovaním televízie. Človek by si však mal počas práce alebo sledovanie televízie uvedomiť, že oči treba raz za čas od obrazovky odtrhnúť. Neustále sledovanie obrazovky oči veľmi namáha, môže vzniknúť rozmazané videnie alebo napríklad k problémom so zaostrovaním do diaľky. Tiež vás môže postihnúť syndróm suchého oka alebo môže dôjsť k bolesti chrbta, hlavy alebo krku.