Aké zdravotné problémy spôsobuje počítač?

Počítač je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Zatiaľ čo niektorí ľudia ho využívajú iba pre surfovanie, keď prídu z práce, pre iných je to zdroj obživy a sú na ňom neustále. Práca pri počítači sa stáva pre mnohých ľudí veľmi atraktívne, ak totiž môžu pracovať prostredníctvom počítača, môžu pracovať formou home office čiže môžu pracovať z pohodlia domova, čo vedie k zvýšeniu efektívnosti a k ​​vyššej produktivite. Lenže počítač nie je najlepším životným partnerom, spôsobuje nám celý rad nepríjemností. Bohužiaľ rad nepríjemností sa týka zdravia.

Podľa nedávnych štatistík možno povedať, že sa počet ľudí, ktorí nemajú počítač, rapídne znižuje. Logicky teda narastá počet tých, ktorí trávia na počítači nejaký ten čas a ktoré trápia zdravotné problémy spôsobené počítačom. Otázkou teda je, aké konkrétne zdravotné ťažkosti nám môže počítať spôsobiť a na čo si teda dať pozor.

Syndróm karpálneho tunelu

Prvý častou zdravotné ťažkostí, ktorú nám spôsobuje počítač, je syndróm karpálneho tunela. Jedná sa o únavová zranenia, ktoré vznikajú z dôsledku neustáleho opakovania pohybu. Týmto pohybom myslíme napríklad neustálej posunovaní myši alebo písanie na klávesnici.

Podstatou syndrómu karpálneho tunela je dlhodobé stlačenie je stredový nervu v dôsledku zúženia karpálneho tunela, ktorý prechádza na vonkajšej strane zápästia. Typickým symptómom tohto syndrómu je napríklad brnenie alebo znížená citlivosť časťou ruky alebo tiež pretrvávajúca bolesť.

Migrény, bolesti hlavy

Ďalšie nepríjemností, ktorú nám žiaľ spôsobuje počítač, sú častejšie a početnejšie migrény a bolesti hlavy. Migrény patria k veciam, ktoré človek nechce opakovane zažiť. Bohužiaľ za početným výskytom migrén stojí práve dlhodobé vysedávanie za počítačom. Migrény spôsobené počítačom sa môžu ťahať dlhé hodiny, najčastejšie postihujú ľudí medzi tridsiatym a päťdesiatym rokom života.