Bolavé oči po práci na počítači: 7 tipov, ktoré uleví od ťažkostí

Práca na počítači je pre mnohé z nás nedielnou súčasťou pracovného dňa. Niekedy sa ale stane, že nás zapadne bolet oči, alebo dokonca uvidíme rozmazané. Jak si pomoci, abychom u počítače pracovali bezpečne?

Zmeňte návyky a pomôžete svojim očiam

Podle výzkumů není záření z počítače pro naše oči škodlivé, aby to poškodilo. Za ťažkosti si ale často môžeme sami, a to nevhodne zvoleným návykom. Ak pracujete pre firmu, pravidelne by som vám mal chodiť zástupca z BOZP a vysvetľovať správne návyky pri práci s počítačom. Předcházíte tak vzniku zdravotních potíží na svém pracovišti. Čo teda môžeme urobiť?

Posaďte sa do správnej vzdialenosti

Počítač by mal byť umiestnený približne na dĺžku vzdialenosti vašej paže. Príliš ďaleko posazená technika vedie k ďalšej viac sesazené.

Upravte si veľkosť písma

V žiadnom prípade nikdy neztrácajte čas čtením „blech“. Malá písmena namáhajú naše oči a zo čítania takých textov vás môže poriadne rozbolet hlava. Zväčšte si písmo k obrazu svojmu.

Pořiďte si počítač s filtrom

Potrebujete pre svoju prácu počítač? Investujte do svojho zdravia a potrite si počítač s filtrom. Snižuje odrazy i odrazy.

Viac mrkejte

Zdá sa to ako veľmi ničotná rada, ale funguje. Kým počas bežného dňa mrkneme za minútu až patnáctkrát, u počítača mrkáme oveľa menej. Zapněte tedy oční stěrače a stírejte.

Preložte prácu na iných úkonoch

Najviac svojmu zraku škodíte vtedy, keď pracujete na počítači príliš ponoření. Každých 20 minút by ste mali na chvíľu od obrazovky odísť a vykonať chvíľu úplne inú činnosť.

Príliš mnoho jasu škodí

Nevolte najvyššiu úroveň jasu na vašom prístroji. Zaťažujete tak svoj zrak. Kontrast i jas by ste mali o niečo viac ztlumiť.

Každý deň môžeme pre svoje oči urobiť aspoň toto. Vyhneme sa tak nepríjemným bolesťou očí i hlavy. Pálení očí alebo rozmazané videnie nás skrátka týkať vôbec nebude.