Dostali ste pozvánku na svadbu? Vyvarujte sa najčastejších chýb v obliekaní

Svadba je významná udalosť v živote každého, a je jedno, či bude malá, veľká, v kostole alebo na lúke. Pozvanie určite urobí radosť každému, nemali by sme ale zabúdať na to, že aj keď to pozvánka priamo nešpecifikuje, oblečenie svadobčanov má svoje pravidlá. Ako nájsť rovnováhu medzi vkusným a elegantným oblečením a prijateľnou mierou pozornosti?

Deň patrí neveste

Starý dobrý zvyk velí, že na svadbe nikto nesmie byť krajší ako nevesta. V žiadnom prípade by ste sa ju teda nemali snažiť prebyť, plesové šaty nechajte doma. Pokiaľ sa svadba koná vonku, na matrike alebo na mestskom úrade, môžete zvoliť menej formálne oblečenie, ako sú koktejlky alebo krajkové šaty, avšak do kostola si rozhodne neberte krátke minišaty s odhalenými pažami. Nepatria sem ani topánky s otvorenou špičkou alebo veľký výstrih.

Pozor na správne farby

Tak ako je pre dámy na svadbe zakázaná biela farba, podobné je to s čiernou. Rovnako radšej nevoľte slonovú kosť, smotanovú, šampanskú alebo veľmi svetlo ružovú či žltú. Ak si naozaj chcete niečo biele vziať, nechajte si ju len ako doplnok vo forme listovej kabelky, lodičiek alebo náhrdelníka. Povolené je aj biele vrecko, pokiaľ svadba prebieha v chladnejších mesiacoch.

Nezabudnite, že na svadbu s najväčšou pravdepodobnosťou prídu aj starší príbuzní. Aj keď mladšia generácia možno vaše topánky na vysokej platforme a výstrih až na pupok ocenia, tú staršiu by ste mohli pohoršiť, a to rozhodne nie je nálada, ktorá by na svadbe mala panovať. Topánky na podpätku sú samozrejme veľmi vhodné, mali by ale byť decentné.

A čo muži?

Muži to majú v tomto ohľade oveľa jednoduchšie, stačí im klasický oblek v čiernej, šedej alebo tmavo modrej farbe, košele a kravata. Chybu tak môže urobiť prakticky len v tom, že mu niektorá časť oblečenia nesedí strihom alebo veľkosťou, opasok neladí k farbe topánok alebo zvolí zlú obuv – vhodnú pánsku spoločenskú obuv spoznáte tak, že má šnurovanie.