Otužovanie pol zdravia. Prečo by sme sa mali otužovať?

V poslednej dobe sa neustále hovorí o otužovaní. Stále viac a viac ľudí sa chodí ráno okúpať do chladného rybníka alebo pár minút trávi v ľadovom kúpeli. Zatiaľ čo niektorí sa na nich pozerajú s obdivom, iní si ťukajú na telo a pýtajú sa, prečo to ostatní robia. Pravdou ale je, že otužovanie výrazne prospieva nášmu zdraviu. Vytvára z imunitného systému silné brnenie, cez ktoré sa nedostane žiadny vírus ani baktérie.

Najskôr získajte motiváciu

Než sa pustíte do pravidelného otužovania, pravdepodobne budete potrebovať peknú dávku motivácie. Len málokto sa vie do vody ponoriť skrátka len tak – pretože mu to niekto niekedy povedal. Lenže ako sa konkrétne motivovať?

Motiváciou môžu byť pozitívne účinky, ktoré otužovanie prináša. Hovorili sme teda o pevnejšom imunitnom systéme, ale to nie je to jediné, za čím otužovanie stojí. Pokiaľ sa budete otužovať, znížite tým riziko vzniku alergií a budete odolnejší voči alergénom. Tiež prekrvíte svoju pokožku a udržíte ju zdravú a pevnú.

Pri otužovaní dochádza aj k aktivovaniu takzvaného hnedého tuku, ktorý napomáha spaľovať kalórie a vytvára telesné teplo. Okrem iného tým potešíte aj kardiovaskulárny systém a okrem iného aj znížite krvný tlak.

Nebojte sa poradiť s lekárom

Možno patríte k ľuďom, ktorí si nie sú otužovaním práve dvakrát istí. Možno si myslíte, že to nezvládnete, že na to nemáte tie správne proporcie. Pravdou ale je, že aj vy sa môžete otužovať, stačí, keď sa k tomu odhodláte.

Ak si aj napriek tomu nie ste istí, odporúčame sa poradiť so svojím lekárom. Ten vám povie svoj názor a podľa neho sa môžete zariadiť. Je pravdou, že lekár vás pozná po tej zdravotnej stránke a môže vás prípadne varovať pred možnými rizikami, pokiaľ nejaké sú. Rovnako vás môže informovať o tom, ako konkrétne by otužovanie mohlo práve vám pomôcť.