Brexit a jeho ekonomické dopady na EÚ
Brexit, teda vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie, má a ešte bude mať dôsledky. A to ako pre britskú ekonomiku, tak aj pre ekonomiku celej Európskej únie a ďalších krajín.
Už v priebehu rokovaní o podmienkach vystúpenia došlo k stratám na finančných trhoch a oslabeniu kurzu libry. Vývoj hospodárskych ukazovateľov však ukázal, že britská ekonomika sa relatívne rýchlo začala zotavovať. Avšak v dôsledku pandémie koronaviru a následných reštrikcií došlo k výraznému prepadu HDP, ktorý sa snaží vláda kompenzovať pomocou podporných opatrení.
Následky Brexitu
Prvým a najväčším vplyvom je strata jedného z najväčších čistých prispievateľov do rozpočtu EÚ. Spojené kráľovstvo bolo jedným z najväčších hráčov a jeho odchod ešte bude mať významný vplyv na rozpočet EÚ. Najmä pokiaľ ide o financovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky a regionálneho rozvoja.
V dlhodobom horizonte tiež došlo k obmedzeniu obchodných vzťahov s Európskou úniou a zvýšeniu nákladov na dovoz a vývoz tovaru. Britské firmy hľadajú nových obchodných partnerov a nadväzujú obchodné vzťahy mimo EÚ. Dôsledkom toho je predovšetkým strata konkurencieschopnosti, ale aj obmedzenie investícií a zníženie rastu ekonomiky.
Brexit má samozrejme vplyv aj na pracovný trh a voľný pohyb osôb. Británia už neumožňuje voľný pohyb osôb z Európskej únie av oblasti práce došlo k obmedzeniu prílivu zahraničnej pracovnej sily, čo má vplyv na niektoré sektory ekonomiky, ako napríklad zdravotníctvo či stavebníctvo.
Vyhliadky do ďalších rokov
Financovanie spoločnej ekonomiky Európskej únie bude jedným z najväčších problémov aj do budúcnosti. Ďalším, nemenej dôležitým dôsledkom, bude oslabenie pozície EÚ v medzinárodných vzťahoch, a to najmä v otázke obchodných dohôd a medzinárodných dohôd o klíme, bezpečnosti a obrane. Spojené kráľovstvo bolo totiž jedným z hlavných aktérov v tejto oblasti a jeho odchod oslabí pozíciu celej EÚ. V dôsledku Brexitu môžeme ešte tiež očakávať požiadavky na reformu fungovania EÚ a jej inštitúcií. Odchod Spojeného kráľovstva totiž ukázal, že existujú veľké rozdiely v názoroch na to, ako by EÚ mala fungovať.