Ako vešať garniže?

Garniže sú dôležitým prvkom najrôznejších interiérov. V závislosti na tom si môžete zvoliť, z akého materiálu majú byť vyrobené. Obvykle môžete voliť kovové alebo drevené garniže. Výhodou garniže je to, že ak máte malé okná, môžete ich s pomocou garniže opticky zväčšiť. To znamená, že s pomocou jednoduchej „tyča“ pomerne zásadne meníte vzhľad svojho priestoru. Aby vám ale garniže skvele poslúžili, bude potrebné, aby ste ich správne zavesili.

Správna dĺžka garniže

V prvom rade bude potrebné zvoliť správnu dĺžku garniže. Tú určíte samozrejme podľa veľkosti vášho okna. Zmerajte, aký široký je výklenok vášho okna. K tomuto číslu pripočítajte 40 až 50 cm, pretože je potrebné, aby tyč presahovala na každej strane o 20 až 25 cm. Dizajnéri odporúčajú túto dĺžku pre garniže, na ktoré chcete upevniť záclonu. Pre závesy sa odporúča veľkosť garniže až o 70 cm väčšia.

Výška garniže

Drevené aj kovové garniže upevňujeme vo výške asi 15 cm nad okenným výklenkom. V tejto výške, ale asi 10 až 15 cm do strany (na každej strane okna) upevňujeme aj držiaky garniže (v prípade závesov môže byť vzdialenosť do strany až 25 cm). Tie sa upevňujú pomocou hmoždiniek a skrutiek. Ak dodržíte tieto jednoduché pravidlá, dosiahnete správne zavesenie garniže, ktoré na jednej strane dobre vyzerá a na strane druhej tiež plní dobre svoje funkcie, ako je optické zväčšenie okna alebo zatiahnutie bez toho, aby dovnútra prenikalo svetlo okraji okien.

Ako zistiť počet krúžkov?

Počet krúžkov a žabiek je dobré poznať už v prípade, že idete nakupovať. Môžete si totiž kúpiť rovno pri jednej návšteve. Ich výpočet je veľmi jednoduchý. Na každých 10 cm garniže bude potrebný jeden krúžok. Avšak nezabudnite, že vaša garniža má nameranú dĺžku s presahom. To znamená, že za držiaky už krúžky nedáte. Obvykle do bude 10 cm na každej strane. Takže ak je vaša garniža dlho 220 cm, budete musieť odpočítať 20 cm, čo je tá časť za držiaky. Celkom teda získate dĺžku 200 cm. To vydelíte 10 a zistíte, že potrebujete 20 krúžkov.