Ako sa správne starať o trávnik

Pýchou každého domu je krásne udržiavaný trávnik. Možno aj vy ale ešte neviete, ako sa postarať o jeho krásny a reprezentatívny vzhľad. Ideme si zhrnúť to najpodstatnejšie.

Pýcha každého domu

Prekrásny trávnik vysiela do sveta jasnú správu – tu sa o trávnik skutočne starajú. Je to aj váš prípad a neviete si predstaviť, že by sa pred vašim domom objavil nevzhľadne vyzerajúci alebo nezdravý trávnik? Údržba nemusí byť zložitá. O pravidelné kosenie sa postarajú napríklad robotické kosačky. Ľudia si pri údržbe väčších záhrad obľúbili aj záhradné traktory. Ako sa postarať o to, aby bol váš trávnik dokonalý?

Pravidelné kosenie

Vďaka pravidelnej starostlivosti o váš trávnik docielite presne to, čo si prajete. Pravidelné kosenie zahustí trávnik a postará sa o to, aby bol zdravý aj v nižších vrstvách. Je jedno, akú kosačku zvolíte. Pokiaľ pre vás kosenie trávy nie je príjemné a relaxačné, môžete si k pravidelnej údržbe povolať napríklad robotickú kosačku. Tá sa po naprogramovaní vyhne aj záhonom s kvetinami a zaistí vám údržbu trávnika po celú sezónu. Kosačka sa navyše v prípade potreby zájde do boxu sama nabiť.

Závlaha vo večerných hodinách

Dlhé letné dni bývajú niekedy synonymom pre suchý vzduch, ktorý trávniku škodí. Aj so zálievkou však musíte opatrne. Zatiaľ čo zalievanie pri poludňajšom slnku tráve neprospieva, večer sa postará o ideálny výsledok. Vlaha bude mať možnosť prestúpiť aj do nižších koreňových poschodí, kde sa postará o výživu rastliny. Cez deň sa potrebná vlaha vyparí.

Na jar vyhrabať

Nie je žiadne tajomstvo, že sa na jar musí trávnik dobre nachystať na sezónu. K tomu neodmysliteľne patrí odstránenie prípadného machu a odumretej trávy. Biologický odpad odstráňte na kompost. Nikdy ho nenechávajte v priestore trávnika. Odumretú trávu treba pravidelne odstraňovať.

Trávnik tiež pravidelne prihnojujte. Pokiaľ je pôda kyslá, mali by ste tiež dvakrát ročne plochu trávy vyvápniť.