Aj ruže môžu postihnúť choroby. Aké sa objavujú najčastejšie?

Ruže sú obľúbenou rastlinou žien. Tie ich môžu dostávať nielen v rezané podobe, ale tiež ich môžu pestovať na svojich záhradách. Ak sa pestujú ruže na okrasnej záhrade, radí sa záhrady rozhodne k tým najpôvabnejším. Ruže sú okrem iného aj najrozšírenejšie záhradné rastliny, avšak aj tie bojujú so škodcami a chorobami. Rovnako ako zelenina alebo iné druhy rastlín, aj ruže môže všeličo napadnúť.

Všeobecne platí, že odolnejšie voči chorobám a chorobám sú takzvané šľachtené kultivary. Tie bývajú odolné hlavne voči hubovým chorobám, ktoré napádajú iné ruže. Odolné voči chorobám i škodcom sú aj takzvané sadové ruže, ktoré sú nižšieho vzrastu.

Nech už ale pestujete akýkoľvek druh ruží, pamätajte na to, že prevencia je nadovšetko. Pravidelnou prevenciou sa myslí vyrovnaná zálievka, pravidelné prihnojovanie počas sezóny, tiež kontrola stavu rastlín. Je to ako u automobilov – pravidelnou kontrolou môžete predísť hrozným následkom.

Akí škodcovia a choroby sa u ruží vyskytujú najčastejšie?

Ako sme spomenuli, ruže môžu byť napádané mnohými škodcami a chorobami. Najčastejšie sa stretávajú s voškami, ktoré môžu napáchať naozaj veľké škody za pomerne krátku dobu, pretože sa veľmi rýchlo rozmnožujú. Vošky spôsobujú veľké škody hlavne na listoch rastlín, z ktorých vysávajú šťavu. Listy, ktoré sú voškami napadnuté, potom zasychajú a krúti sa.

Ružiam však škodí tiež takzvané piliarky, ktoré poškodzujú listy. Ak sa objaví tento škodca, musíte zasiahnuť vhodným insekticídom. Kým piliarka drobná poškodzuje len listy, piliarka listová škodí ako listom, tak výhonům aj kvetom.

Hrozbou sú huby

Čo sa týka chorôb, vôbec najrozšírenejšou hrozbou sú huby. Napádajú ruže hlavne vo vlhkom prostredí, v ktorom listy nestíhajú vysychať. Ruže, ktoré sú napadnuté hubou, sa nesmie dostať do kompostu – ani žiadne výhony napadnutých ruží sa do kompostu dostať nesmie. Ideálne je ich spáliť, aby sa zabránilo šíreniu choroby.

Listy ruží a ich výhony tiež napáda čierna škvrnitosť, ktorú možno odstrániť postrekom. Tiež sa môžete stretnúť s hrdzou ružovou alebo s múčnatkou.