Ako vyčistiť práčku, keď na oblečení zostávajú škvrny

Človek si povie, že keď dáva bielizeň do práčky, po vytiahnutí z nej budú krásne svetlé, vyprané, jednoducho čisté a ako nové. Lenže opak je pravdou. Niekedy totiž práčka sama nie je čistá natoľko, aby bielizeň mohla zanechať čistú taktiež. Je to predsa len domáci spotrebič, ktorý počas svojho každodenného používania dostáva trochu do tela. Než preto vhodíte ďalšiu várku bielizne do bubna, skontrolujte si, či náhodou vyčistiť nepotrebuje a ak áno, presne k tomu pristúpte.

Odborníci sa zhodujú na tom, že by sa práčka mala čistiť radšej pravidelne. Tým sa totiž výraznou mierou zníži výskyt baktérií a plesní, ktoré sú práve tu veľmi nebezpečné.

Ako vyčistiť práčku vo vnútri

Práčka môže byť špinavá nielen na povrchu, ale aj vo vnútri. Veľkou hrozbou je vodný kameň, proti ktorému bojuje nejeden čistiaci prostriedok z drogérií. Nemusíte však investovať nemalé čiastky za možno nefungujúce prípravky, práčku je možné vyčistiť aj inak pomocou octu – napríklad.

Ocot ako taký je tým najlepším bojovníkom proti nejednému podobnému problému v domácnosti. Stačí vyliať liter octu do bubna práčky a zapnúť len krátky prací program. Už počas neho sa tekutina dostane priamo k vodnému kameňu a práčku vo vnútri úplne vyčistí.

Nezabúdajte na gumové tesnenie

Samostatnou kategóriou je gumové tesnenie, na ktoré sa bohužiaľ veľmi často zabúda a ktoré býva doslova v obliehaní plesní. A to možno túto časť práčky vyčistiť naozaj hravo a ľahko – stačí vám len vlhká handrička, s pomocou ktorej všetky plesne alebo zárodky baktérií zotrite. Ak sú plesne rozšírené, vydrhnite ich pomocou kief.

A čo dávkovače?

Rozhodne nezabúdajte ani na dávkovače, ktoré sú tiež ideálnym miestom na množenie plesní a baktérií. Navyše práve odtiaľ putuje často nepríjemný zápach, preto vezmite opäť handričku alebo kefu do rúk a pustite sa do čistenia.