Nenáročné izbové rastliny, ktoré zvládnu úplne všetko

Počúvate zo všetkých strán, že sú izbové rastliny neoddeliteľnou súčasťou moderných interiérov, ale vo vašom prípade sú izbovky to, čo postrádate? Dôvodom je často domnienka, že ako amatérsky pestovateľ nedokážete žiadnu rastlinu udržať nažive. Ale ako sme naznačili, je to iba domnienka. Existujú totiž druhy izbových rastlín, ktoré zvládnu úplne všetko – a to aj vašu starostlivosť.

Difenbachia

Ak nemáte doma domácich miláčikov ani deti, hodí sa k vám do interiéru difenbachie. Je nenáročná, veľká, na prvý pohľad veľmi atraktívna a pestovať ju môžete bez toho, aby ste mali nejaké predchádzajúce skúsenosti. Miluje takzvané filtrované svetlo, ktoré ju doprajte a vďaka ktorému bude pekne nasadzovať nové a nové listy.

Pre domáce zvieratá alebo deti je jedovatá, napokon aj pre vás, ale u dospelých nehrozí taká vysoká pravdepodobnosť, že by ste ju odhryzli alebo lízali jej listy.

Zelenec

Za takú retro rastlinu sa považuje zelenec, ktorý si možno pamätáte z detstva, pretože sídlil na okennom parapete nejednej babičky. Ide tiež o nenáročnú rastlinu, ktorá sa vyžíva v striedmej zálievke. Čo nemá rada, je preliatie, ale aj preschnutie, preto ju z času na čas kontrolujte a nenechávajte ju dlho bez vody.

Ak ju umiestnite na tienisté miesto, kde bude mať dostatočnú vlahu, odmení sa vám, a to drobnými bielymi lístkami.

Juka

Naopak slniečko vyžaduje rastlina menom juka, ktorá hravo zvládne aj chladnejšie mesiace (pokiaľ teda nebude umiestnená na mieste, kde teplota padá pod päť stupňov Celzia). Na čo si v prípade pestovania tejto izbovej rastliny musíte dať pozor je zálievka. Opäť platí, že nemá rada preliatie. Kvôli tomu môže začať postupne uhnívať.

Pýtate sa, ako teda k zálievke pristupovať? Zalievajte ju ideálne iba mierne, v zime sa však zaobíde prakticky bez zálievky.