Za akými vynálezy stojí Česi?
Aj keď sa môže zdať, že na slovenský národ nemôžeme byť hrdí, opak je pravdou. Hrdí môžeme byť naozaj na veľa vecí, veď sme toho vymysleli toľko! Medzi českej vynálezy patrí napríklad silonky, čo mnoho ľudí rozhodne nevedelo. Silonky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou dámskych šatníkov sa zapísali do slovenskej histórie a dnes za tento vynález ďakuje rad českých i zahraničných žien. Silonky však nie sú jediným vynálezom, za ktorým stojí Česi.
Česi stoja za Semtex
Nie, nestojíme za energetickým nápojom, ktorý poznáme pod názvom Semtex, ale stojíme za plastickú trhavinou zvanú Semtex. Aj keď to možno nie je vynález, ktorým by sme sa chválili, priniesol práve Semtex popularitu českému národu. Trhavina bola vyvinutá už v päťdesiatych rokoch minulého storočia, a to konkrétne v Pardubiciach. Dnes sa používa najmä pri demoláciách, ale aj na vojenské účely. Čo je však tienistou stránkou tohto vynálezu, je to, že si našla obľubu aj medzi teroristami a teroristickými organizáciami.
Na pleciach stojí aj kontaktné šošovky
Používate kontaktné šošovky? Potom používate typicky český vynález. Hovorili ste si, že kontaktné šošovky musia byť rozhodne vynálezom zahraničným? Tak to naozaj nie je, kontaktné šošovky sú vynález čisto český, stojí za ním Otto Wichterle, ktorý napokon stojí aj za vyššie spomínanými silonkami. Kontaktné šošovky vznikli v roku 1887, vtedy však išlo o tvrdé kontaktné šošovky a s tými tie dnešné nemali nič spoločné. Spomínaný vedec Otto Wichterle stojí za mäkkými kontaktnými šošovkami, ktoré nosia väčšina populácie nielen u nás, ale aj vo svete.
Prvá záchytná stanica bola otvorená v Česku
Aj keď sa zdá byť záchytná stanica typickým americkým vynálezom, nie je to tak. V roku 1951 bola totiž prvá záchytná stanica otvorená práve u nás, bola vôbec prvá záchytnú stanicou na celom svete a bola otvorená konkrétne v Prahe. Tejto záchytnej stanici predchádzalo už len protialkoholické oddelenie psychiatrickej kliniky.