Brusnice a ich zdraviu prospešné účinky. Prečo je zaradiť do jedálnička?

Keď sa povie slovo „brusnica“, ľudia si predstavia hlavne klasiku slovenskej kuchyne v podobe sviečkovej na smotane. Je pravdou, že brusnice k obľúbenej slovenskej omáčke skutočne patrí, na druhú stranu na rozdiel od sviečkovej sú naozaj zdravé. Brusnice sú známe ako pomocník pri zápale močových ciest, ale popravde toho vie ešte ďaleko viac!

Brusnice sú ovocie, ktoré pochádza z rodu Brusnice. Síce sa u nás najviac stretnete s brusnica obyčajná, stále väčší popularita ale rastie americkým brusniciam. Medzi jednotlivými druhmi je len pár rozdielov, rozdiely spoznáte hlavne na chuti.

Dnes sa pozná len hŕstka liečivých účinkov brusníc, väčšina ľudí si brusnice spája naozaj len so zápalom močových ciest, od ktorého brusnice uľavujú. Pravdou však je, že brusnice sú účinné aj pri iných zdravotných problémoch, neulevují len od spomínaného zápalu. Často sa z nich robia obklady a dávajú sa na otvorené rany, je toho však oveľa viac, čo brusnica dokáže.

Aké sú liečivé účinky brusníc?

Ako už bolo viackrát spomenuté, brusnice sú najmä pomocníkom pri zápale močových ciest. Dokážu pomôcť tak pri počiatočných štádiách, tak sú aj efektívne prevenciou. Okrem toho sú prevenciou zubného kazu, teda ak máte náchylné zuby, pridajte brusnice napríklad do raňajky alebo si ich dajte na desiatu.

Brusnice sa často označujú za zázračné plody, o čom nemožno pochybovať. Sú totiž tiež prevenciou žalúdočných vredov, uľavujú už zažívacích ťažkostí (ktorým mimochodom vie predchádzať), tiež znižujú hladinu cholesterolu a krvného cukru, fungujú aj ako prevencia kôrnatenia tepien. A okrem iného majú aj protinádorový účinok.

Čo všetko sa ukrýva v brusniciach?

Brusnice sú ovocím, v ktorom sa nachádza celý rad vitamínov a telu prospešných látok. Napríklad v nich nájdeme vitamín C, ale aj vitamín A a okrem iného vitamín K. Okrem vitamínov nájdete v brusniciach aj celý rad telu prospešných živín, ako je horčík, mangán, tiež fosfor alebo draslík.