Taupe – béžová alebo šedá?

V obrovskom a nekonečnom svete farieb môže byť definovanie jednotlivých odtieňov komplikované. Indigo je zmes modrej a fialovej; jantár je žltkasto oranžová; tyrkysová je stredne modrozelená. Zatiaľ čo variácie medzi výraznejšími odtieňmi môžu byť mätúce, neutrálne patria k tým, ktoré je najťažšie definovať. Taupe je odtieň, ktorý patrí práve do tejto kategórie. Je to béžová alebo šedá?

Slovo taupe pochádza z francúzštiny a znamená krtko. Pôvodná farba taupe bola teda tmavo šedá, rovnako ako krtko. Postupne sa však paleta rozšírila a dnes sa tiež pracuje s tónmi fialovej či ružovej.

Nenápadná a upokojujúca

To je farba taupe. Niet divu, že je stále obľúbenejšia. Pokiaľ zvolíte béžový odtieň, vytvorí doma útulnú a uvoľnenú atmosféru. Chladnejší šedý tón zase skvele zladíte so solitérovým nábytkom a výraznejšími doplnkami.

Ak nechcete experimentovať stavte na kombináciu taupe, bielej výmaľby a dreva, čím rozhodne neurobíte chybu.

Výrazne farby si užite v doplnkoch

Pokiaľ by sa vám zdalo, že odtiene taupe sú neosobné, ozdobte interiér doplnkami v sýtych farbách. Skúste napríklad fialovú, žiarivo zelenú či čokoládovú.

Taupe nie je nuda

Nadčasový neutrálny odtieň sa hodí dobre takmer ku každej farbe, takže je skvelou voľbou pre odvážne interiérové designy. Môžete ho zladiť s intenzívnymi odtieňmi ako je fuchsiová, tyrkysová či smaragdovo zelená. Skvele si sadne aj s pastelovými odtieňmi.

Využite taupe ako akcent

Taupe sa síce najčastejšie používa ako základ, jeho tmavý odtieň môže byť však rovnako účinný ako akcentná farba. Tmavé šedohnedé odtiene zabránia bielym interiérom, aby vyzerali príliš klinicky. Môžete ich využiť na dekoračné práce (lišty, obloženie okien), kuchynské skrinky, predné dvere či dokonca strop.