Máte tmavú kuchyňu? triky, ktoré jej presvetlia

Kuchyňa plná prirodzeného svetla je snom mnohých žien v domácnosti. Denné svetlo nielenže opticky zväčšuje a presvetľuje priestor, ale uľahčuje aj prípravu jedla. Ak však máte kuchyňu orientovanú na sever alebo ak okno nestačí na osvetlenie celého priestoru, môže to byť problém. Ak sa nechcete alebo nemôžete pustiť do zložitej rekonštrukcie, využite dizajnérske triky, aby ste aj malé okno využili naplno.

Kuchyňa by mala byť svetlá

Predovšetkým sa vyhýbajte tmavým farbám, ktoré pohlcujú svetlo. Na druhej strane, svetlé drevo a farby otvoria priestor a odrážajú slnečné svetlo v celom priestore. Toto farebné pravidlo použite aj na podlahu. Hoci sa zdá byť veľmi nepraktické mať v kuchyni svetlosivé dlaždice alebo biele linoleum, ak si vyberiete také, ktoré má určitú štruktúru, prípadné škvrny nebudú tak viditeľné.

Pracovná doska na kuchynskej linke je najdôležitejším a najviditeľnejším miestom v kuchyni, preto by bola škoda nevyužiť túto plochu na prilákanie aspoň trocha svetla navyše. Najlepšou voľbou je biela mramorová doska, ale hodí sa akýkoľvek svetlý materiál s lesklým povrchom. Skombinujte ho so spotrebičmi z nehrdzavejúcej ocele, ako je chladnička a rúra, ktoré dodajú priestoru hĺbku a otvoria ho.

Sklo je váš priateľ

Aspoň na niektoré skrinky nainštalujte sklenené dvierka alebo si vyhraďte miesto na štýlovú sklenenú vitrínu. Sklo rozbije dojem monotónnosti a maximalizuje tok svetla aj do tmavších kútov kuchyne. Navyše získate skvelý priestor na vystavenie spomienkových predmetov alebo suvenírov po babičke, ako aj nádoby na korenie, ktoré môžete mať na očiach.

Ak je v kuchyni predsa len málo svetla, pomôžte jej umelým osvetlením. Nemusíte inštalovať ďalšie lustre, stačia vám obľúbené stropné svietidlá LED, ktoré nespotrebujú veľa energie. Vyberte si také, ktoré vydávajú viac žltého svetla, bude to ľahšie pre oči a nebude to vyzerať tak chladne.