Ako náležite vybrať svietidlá

Než kliknete na tlačidlo objednať, dobre zvážte účel, pre ktorý svietidlo potrebujete – na čítanie, prácu alebo len túžite po intímnej atmosfére. Výber osvetlenie sa nám javí ako jednoduchá záležitosť, ale opak je pravdou, ak správne nevyhodnotíte požiadavky rodiny. Svietidlá sa delia na dva základné druhy: náladové a funkčné. Náladové svietidlá pôsobivo a rafinovane zvýrazní niektoré objekty v miestnosti. Druhú podskupinu tvoria svetelné dekoratívne predmety, ktoré dotvoria výraz priestoru, žiari v ňom a vytvárajú pohodovú atmosféru. Trh ponúka i nepriame osvetlenie, skrytý zdroj svetla. Príkladne príjemné mäkké svetlo vytvárajú pásové svietidlá. Funkčné svietidlá musí dávať dostatok svetla. Hlavné svietidlá slúži ako základný zdroj svetla v miestnosti, a orientačné s nižšou svietivosťou, vhodné na príjazdovej cesty, záhradné chodníky.

Vyberáme svietidlo do obývačky

Základný svietidlo musí byť výkonné, aby dokázalo nasvietiť celý interiér pri rôznych príležitostiach. Každá rodina využíva obývacia izba na iný účel, relaxačné izba, pracovňa, spálňa apod. A to je meradlo, podľa ktorého vyberáme svietidlá. Iné osvetlenie bude vhodné pri slávnostnej príležitosti, a iné pri spánku či sledovanie televíziu či čítaniu knihy. V každom prípade využijete centrálne svietidlo stmievateľné (regulovateľné) alebo si objednajte zvlášť svietidlo, ktoré dotvoria atmosféru obývacej izby. Na výber máte nástenné, stojanové alebo lampičky. Dizajn svietidiel sa musí zhodovať so štýlom interiéru. Samotná veľkosť svietidlá záleží hlavne na veľkosti obývacej izby.

Osvetlenie v detskej izbe

Predovšetkým v zimnom období je nutné zaistiť školákovi vhodné osvetlenie pracovného stola. Na písací stôl sú ideálne polohovateľné svietidlá, ktoré sa stavajú na opačnú stranu stola ako je tá, kde dieťa píše. Žiarovka nesmie zo svietidla vyčnievať a nemalo by ju byť vidieť ani zo strany, aby nenamáhala vašim ratolestiam zrak. Tento problém jednoducho vyrieši lampy so zabudovanými LED čipy, lebo tie žiadnu žiarovku nemajú. Ďalšou výhodou LED čipov je, že nekúri a nehrozí popálenie ako u iných zdrojov. Pri práci je vhodné stolnú lampu doplniť aj iným svetlom v miestnosti. Pozor na ortuť žiarivkách! Z bezpečnostných dôvodov preto neodporúčame používať také žiarovky v detskej izbe, aby nedošlo k nehode.