V Rusku skončil McDonald’s, nahradí ho Strýček Váňa?

Keď sa v Ruskej federácii zatváral McDonald’s, ľudia si kupovali dobroty do zásoby a potom ich predávali za veľké peniaze. Jednoducho už nekupujú obľúbený reťazec rýchleho občerstvenia. Podľa vlastných slov však našli oveľa lepšiu alternatívu. Strýko Váňa by mal byť istou záležitosťou.

McDonald’s skončil, nech žije strýko Váňa

Mnohé spoločnosti v západnom svete sa rozhodli stiahnuť z ruského trhu po tom, ako sa Ruská federácia dopustila vojnových zločinov na území Ukrajiny. K tomuto kroku sa pripojil aj najznámejší reťazec rýchleho občerstvenia na svete McDonald’s zo Spojených štátov.

Netrvalo však dlho a výrobca konzervovanej zeleniny podal na ruský patentový úrad žiadosť o registráciu novej ochrannej známky. Spoločnosť Russkoje Pole Logistik údajne spôsobila senzáciu. Spoločnosť Rospatent si tak zaregistrovala ochrannú známku „Дядя Ваня“, t. j. Strýko Váňa. A na prvý pohľad si nemožno nevšimnúť istú podobnosť s pôvodnou americkou značkou. Logo rýchleho občerstvenia sa totiž viac ako nápadne podobá klasickému písmenu M, ktoré láka ľudí na celom svete.

„Nové“ logo ruskej spoločnosti obsahuje ruské písmeno V na červenom pozadí.

Tradičný boršč namiesto hamburgeru?

Patentová prihláška tejto „originálnej značky“ však ešte nebola posúdená. Očakáva sa však, že reštaurácie McDonald’s v Rusku budú znárodnené. Dočká sa teda krajina len menšej zmeny loga a bude predávať steaky a tradičný ruský boršč?

Maxim Surajkin, predseda Ústredného výboru strany Komunisti Ruska, sa už skôr vyjadril, že jedlo z týchto reštaurácií škodí ruskému obyvateľstvu a navyše je zdrojom zisku pre štáty, ktoré sa v súčasnosti správajú voči Rusku neférovo.

Neváhajte a zatvorte

Najcitovanejším výrokom bol výrok predsedu ruskej Štátnej dumy Vjačeslava Volodina, ktorý o McDonald’s povedal: „Oznámili, že zatvárajú. Dobre, sklapni. Zajtra však už v týchto priestoroch nebude McDonald’s, ale strýko Váňa.“

Známy reťazec rýchleho občerstvenia, ktorý má stovky reštaurácií po celom svete, už v Rusku neexistuje.