Záclony skrášľujú domácnosť, avšak nie vtedy, keď sú špinavé. Ako je teda vybieliť?

Prajete si mať zo svojej domácnosti dobrý pocit? V tom prípade je potrebné mať krásne záclony, ktoré sa veľkým dielom podieľa na dobrom prvom dojme. Keď záclony kúpime, sú krásne čisté a biele, avšak nie vždy také zostanú. Bohužiaľ sa stane, že sa zašpiní, usadí sa na ne prach a už nevyzerajú tak krásne a sviežo. V takom prípade je potrebné ich vyprať a vybieliť, lenže ako to urobiť? 

Ak by ste zamierili do drogérií, určite by ste narazili na niekoľko prípravkov, ktoré údajne pomáhajú s bielením záclon. Lenže nie vždy je pravda to, čo sa píše na obale. Väčšinou človeka sprevádza silné sklamanie, s ktorým sa nie každý vie vysporiadať. 

Radšej dajte na naše osvedčené tipy a rady, vďaka ktorým rýchlo dostanete záclony do stavu, kedy budú ako nové. 

Citróny máme dnes a denne v chladničke. Využite ich 

O zázračnej či čarovné moci citrónov ste iste počuli. Jedná sa o pomocníka v boji proti spáleninám alebo v boji proti usadenému vodnému kameňu vnútri varnej kanvice. Málokto ale vie, že citrón pomáha aj v boji proti zašlým, špinavým záclonám. 

Namiesto toho, aby ste použili chemikálie s chlórom, radšej vyperte záclony v obyčajnej vodnom kúpeli, ktorá bude zložená z voda a citrónovej šťavy v pomere jedna ku jednej. 

Ocot ako ďalší zázračný pomocník každej gazdinky 

Okrem citróna je možné sa obrátiť aj na ocot. Aj ten je všestranným pomocníkom, každé gazdiná. Pomáha pri umývaní okien, ale aj vyhráva boja s vodným kameňom v kanvici rovnako ako citrón. Okrem toho dokáže ocot pomôcť aj v prípade bielenie záclon. Stačí, keď sa do dvoch litrov vody pridá niekoľko polievkových lyžíc octu a v tomto roztoku sa záclony ponechajú pár hodín. Následne sa vyberú podľa návodu na štítku a sú opäť ako nové! 

Pri praní záclon v práčke si dajte veľký pozor. Predsa len sa jedná o jemnú vec, ktorú práčka počas procesu roztrhať. Používajte preto špeciálne sáčky na záclony, ktoré dokážu zabrániť akémukoľvek poškodeniu záclon.