Ako rozumieť deleniu obytných vozidiel

Pokiaľ patríte k cestovateľom, ktorí však najradšej cestujú na štyroch kolesách vlastného osobného automobilu, potom vám nemusíme predstavovať, čo sú to strešné stany alebo napríklad vstavby do dodávok alebo vstavby do áut. Pravdepodobne ste sa s jednotlivými možnosťami, ako prespať vo vozidle, už stretli, možno ste však tiež strávili istý čas v klasických obytných vozidlách a možno ste sa stratili pri rozpoznávaní ich delenia.

Zatiaľ čo neskúsený jedincom prídu obytné vozidlá úplne rovnaké, tí, ktorí už na štyroch kolesách v minulosti cestovali sú iného názoru. Medzi jednotlivými obytnými vozidlami je celý rad rozdielov, preto si poďme prejsť akýmsi delením obytných vozidiel, aby sme sa v tejto tematike krapiet zorientovali.

Čo je to alkovňa?

V súvislosti s obytnými vozidlami sa môžete stretnúť s pojmom alkovňa alebo aj výklenok. Ide o typ obytného automobilu, ktorý stojí rýdzo na podvozku dodávku a pre ktorý je charakteristický výklenok nad kabínou. V tomto obytnom vozidle je prakticky všetko, a síce lôžka, kuchynka, aj obývací priestor alebo sociálne zariadenie a úložné priestory, ktoré sa môžu napokon hodiť.

Aké je ďalšie delenie obytných vozidiel?

Alkovňa je však len jeden druh obytných vozidiel, obytné vozidlá sa delia na viacero vozidiel. K nim patria napríklad polointegrované vozidlá, ktoré sú menšie a ktoré sa veľmi podobajú alkovniam hlavne svojim zariadeniam, ktoré je prakticky totožné. Potom existujú integrované vozidlá, u ktorých došlo k plnej integrácii sedadiel vodiča a spolujazdca. Okrem toho však také obytné vozidlá ponúkajú naozaj komfortné bývanie, bohužiaľ ich obstarávacia cena je krapet vyššia.

A potom sú tu vane, ktorým sa tiež inak hovorí obytné dodávky. Obytná vstavba je umiestnená kompletne dovnútra vozidla. Ide o veľmi flexibilnú záležitosť, s ktorou sa tiež veľmi ľahko parkuje.