Rastúci nábytok pre malé deti sa javí ako to najlepšie riešenie

Deti rastú ako zvody. Oblečenie, topánky, ale aj hračky ako stavebnica z kociek sa musia neustále obmieňať a vyberať nové. A tak je dobré, keď spolu s deťmi rastie aspoň nábytok, ktorý im vydrží napríklad až do strednej či do vysokej školy.

Aký nábytok môže s deťmi rásť?

Základným vybavením už od narodenia je detská postieľka. Na nej nesmú chýbať zábrany na posteľ, ktoré zamedzia nebezpečným pádom. Našťastie sa dajú zaobstarať aj rastúce postieľky, ktoré dieťaťu vydržia pokojne až do školského veku. Buď majú zábrany už vstavané, alebo sa na ňu dajú namontovať dodatočne a neskôr odstrániť. Jediné, čo musíte meniť, je matrac.

Keď dieťa začne chodiť do škôlky a školy, určite bude chcieť mať svoj „pracovný“ kútik, kde si bude robiť úlohy alebo len prezerať obrázkové knihy. Sedenie pri stole sa zásadne prejaví na držaní tela a sedieť na príliš malej či príliš veľkej stoličke nie je nič príjemné. Preto je vhodné rovno zaobstarať rastúce stoly s nastaviteľnou výškou a uhlom sklonu a rastúcou ergonomickou stoličkou, ktorá sa prispôsobí tvaru chrbta. Takáto zostava deťom často vydrží pokojne až do dospelosti.

Ako rastúci nábytok vyberať?

Vyberajte rastúci nábytok bez nebezpečných ostrých hrán a rohov. Postieľku budete musieť dieťaťu najskôr vždy prispôsobovať sami, ale stôl a stoličky by mali disponovať natoľko jednoduchým mechanizmom, aby ho zvládlo obsluhovať aj samo dieťa.

Pri akejkoľvek investícii na dlhé roky je dizajn podstatným faktorom. Pestrofarebný nábytok, ktorý sa páči malému predškolákovi, u pubertiaka len ťažko zaboduje. Voľte teda skôr neutrálne farby a nadčasové spracovanie.

Kvalita je samozrejme asi najpodstatnejším kritériom pri výbere. Pokiaľ plánujete, že nábytok s dieťaťom porastie napríklad až do dospelosti, znamená to, že aj za niekoľko rokov musí úplne bezchybne plniť svoju funkciu. Nebojte sa skúšať, hľadať recenzie a pýtať sa obchodníka na všetky detaily. Aj keď bude počiatočná investícia vyššia, niekoľkonásobne sa vám oplatí.