Najbežnejšie izbovky, ktoré môžu ublížiť vašim maznáčikom

Mať doma niekoľko zelených rastlín prispieva k pocitu útulnosti, zlepšuje kvalitu vzduchu, ktorý dýchame, a vo všeobecnosti nám prináša radosť. Bohužiaľ, niektoré z nich môžu v domácnosti so štvornohými miláčikmi spôsobiť viac škody ako úžitku. Ako vieme, psy a mačky radi objavujú svet ochutnávaním, ale to sa im môže stať osudným.

Liečivo pre ľudí, toxické pre zvieratá

Aloe vera je obľúbená liečivá rastlina. Obsahuje však saponín antrachinón, ktorý po požití spôsobuje zvracanie, hnačku a letargiu u domácich zvierat. Samotná dužina nie je toxická, problémom sú listy. Podobne aj zlatobyľ spôsobuje podráždenie jazyka a hrdla, intenzívne pálenie, nadmerné slinenie, zvracanie a ťažkosti s prehĺtaním.

Amarylis je krásna kvitnúca rastlina, ktorá svojím vzhľadom láka nielen ľudí, ale aj našich štvornohých priateľov. Zatiaľ čo my sa tešíme z veľkých farebných kvetov a príjemnej vône, mačky a psy môžu po jej ochutnaní pociťovať bolesti žalúdka, tras, nadmerné slinenie, hnačku, zvracanie a zníženú chuť do jedla. Tieto stavy spôsobujú silnú dehydratáciu, ktorá je veľmi nebezpečná, najmä u mačiek.

Pásomnica spôsobuje zlyhanie obličiek

Toulcovia, známa aj ako lopatkovec, je známa svojou schopnosťou čistiť vzduch od toxínov. Je nenáročný na starostlivosť a odpustí vám aj také nedopatrenia, ako je zanedbanie zalievania. Je tiež známa krásnou vôňou svojich kvetov. Bohužiaľ, pre našich domácich miláčikov to nie je až taká skvelá voľba a v prípade požitia môže dokonca spôsobiť smrť. Okrem vracania, bolesti a slinenia môže spôsobiť zlyhanie obličiek.

Tchinský jazyk je ideálnou rastlinou pre neopatrných pestovateľov, pretože je takmer nemožné ho zničiť. Pestovatelia s domácimi zvieratami by si však mali dať pozor, pretože jej listy obsahujú saponíny. U mačiek a psov spôsobuje nevoľnosť, hnačku a zvracanie, ktorým sa nedá vyhnúť bez veterinárneho zásahu. A ktoré rastliny sú bezpečné pre domáce zvieratá? Váš domov môže zdobiť zeleň, africké fialky, kalatea, slonia noha, gloxínia alebo niektoré druhy papradí.