Ošumělý chic štýl v interiéri

Mnoho ľudí počulo termín „Shabbychic“, ale nie všetci správne chápu jeho význam. Aj keď dnes termín „ošumělý elegantný“ je často používaný na označenie určitej ručné technológie – napr. Lepenie pomocou špeciálnych metód, materiálov a farieb, však ide o štýl interiéru. Jeho zakladateľkou je Rachel Ashwell, Angličanka žijúci v Malibu. „Shabbychic“ interiér je jemný, pôvabný a ohromne ženský, tým sa veľmi odlišuje od iných historických štýlov. Tento romantický dizajn zaujal veľkú pozornosť v roku 1980 vo Veľkej Británii. Luxusný starožitný nábytok vyzerá staro a mierne opotrebovane. Bavlnené tkaniny v bielych a pastelových odtieňoch podporujú mäkkosť a jemnosť. Ak máte doma staré obliečky alebo látky, vyrobte z nich dekoratívne vankúše. Pridajte starosvetský luster, odretú komodu s ružami, ste na ceste k shabbychic domovu.

Výber nábytku v štýle „Shabbychic“

Najlepšie modely ponúka epocha „rokoko“ a „barok“. Ale tento štýl nevyžaduje len historický nábytok. Celkom prijateľné jsoujejich napodobeniny, ktoré vytvárajú dnešný výrobcovia. Hlavná vec je zachovatromantickou atmosféru v starodávnom duchu. Nábytok by mal byť vyrobenz cenných druhov drevín, ktoré nie sú pokryté lakom. Základná farba – „nevinná“ pastelová, biela s žltkastým nádychom (varené mlieko), musí byť bledá, ako by miznúce.

Strop, steny, okná a dvere

Rovnako ošumelo ako nábytok by mal vyzerať aj strop, steny, okná a dvere. Opäť sa odporúčajú svetlé farby alebo nákuptapetys obrazom malých kvetín, roztomilých anjelov apod. Typická farba pre tento štýl je tzv. Patina – tá by pristala aj drevu použitému na dverách a zárubniach. Pochopiteľne čím neutrálnejšie dvere, tým lepšie. Výrazný dekor vás bude obmedzovať pri ďalšom zariaďovaní. Ideálne je drevená podlaha, možno použiť moderné parketové dosky a laminát s nádychom „staroby“. Vhodné bytové doplnky – mäkké, jemné koberce, rôzne romantické sošky, obrazy v drevených chátrajúcich rámoch, tajné schránky, a mnohé ďalšie vybavenie.

Efektné „Shabbychic“ vás nezruinuje

Tento štýl je nielen pôsobivý, ale navyše vás ani nevyčerpá finančne. Stačí navštíviť „blšie trhy“, kde si môžete koupitlevný starožitný nábytok v rôznom štýle: preferujte neoklasicistická, barok a rokoko. Vhodný je tento starý nábytok – šatníkové skrine, komody, poufs, gauč, kreslá, stoličky – dáte im úplne nový vzhľad.