Tipy ako ušetřit

Neplaťte zbytočné poplatky u úverov! ‚Nízké úrokové sazby‘- lákajú nás zo všetkých strán reklamy s „výhodnými ponukami“ v reklame. Lákadlá lákajú, ale nám môžu spôsobiť finančné problémy, vďaka vysokým poplatkom. Niektoré banky stále vyberajú poplatky za vedenie účtu, vklad v hotovosti, výber v hotovosti, výber z bankomatu, prevody hotovosti atď.

Poplatok za vybavenie úveru

V súčasnej dobe sa môžu bankové a nebankové sektory pretrhnú výhodnými podmienkami. Nie je teda dôvod platiť poplatok za spracovanie úveru alebo pôžičky. Konkurencia je skutočne obrovská, tak skoro všetky banky ponúkajú hypotekárne úvery bez poplatku. Vyhľadajte si na internete porovnávač pôžičiek a budete mať jasno, ktorý poskytovateľ si neúčtuje poplatky a vy vďaka tomu ušetríte rádovo aj stovky korún.

Poplatok za vedenie účtu

Aj tu môžete zbytočne prísť o nemalé množstvo peňazí, hoci stokorunová mesačný poplatok sa nemusí zdať niekomu vysoký. Avšak za päť rokov ide už o 6000 Sk, čo nie je zanedbateľná částka.Běžné účty za 0 € mesačne ponúkajú hneď štyri známe banky: mBank so svojím mKONTO, ZUNO banka – ZUNO účet, Fio banka – Osobný účet a po splnení niekoľkých podmienok aj UniCredit Bank a jej U konto. Napriek tomu si aj v týchto bankách vždy starostlivo prezrite ich ponuku, aby ste neboli niečím nepríjemne prekvapení.

Poplatok za zmenu zmluvných podmienok

Za predčasné splatenie celého úveru si už dnes bankové a nebankové sektory neúčtujú žiadne príplatky. Pozor, nemusí to platiť pri zmenách podmienok počas jeho splácania. Preto je dobré pri vybavovaní pôžičky sa dohovoriť na také mesačnej splátke, aby ste ju nemuseli v budúcnosti meniť. Radšej nižšia – nikdy neviete, čo sa môže prihodiť. Môžete prísť o zamestnanie, choroba, úmrtie v rodine, rozvod atď. Za zmenu splatnosti alebo výšku mesačnej splátky si niektoré banky aj nebankovkyúčtují od 700 € a viac.

Uhradenie poplatkov vopred za vybavenie pôžičky

To je minulosť, a ak po vás niekto takýto poplatok chce, ide pravdepodobne o neseriózního poskytovateľov pôžičiek. Vždy si pozorne prečítajte zmluvu – pozor na skryté poplatky!

Šetriť môžete aj inde

Zbytočné platenie poplatkov nie je len vo finančnom sektore. Môžete ušetriť na súdnych poplatkoch alebo poplatkoch na katastrálnom úrade, ak je zaplatíte elektronicky. Nepočúvate rádio? Tak prečo zbytočne za neho platíte poplatok? Nemusíte platiť ani poplatky za odpad, ak sa v mieste trvalého pobytu nezdržujete celý kalendárny rok. Cestujete verejnou dopravou alebo pravidelne darujete krv? Máte nárok na nejakú zľavu. Prečo nevyužiť všetky možnosti?