Ako vybrať šaty podľa druhu tkaniny

Pri výbere oblečenia, väčšina dievčat svoju pozornosť zaměřujena štýl a farbu, nezaujímajú sa o hodnotu tkaniny. To je chyba, ktorá vás môže stáť nielen dobrú náladu, ale aj peniaze, a dokonca aj zdravie. Šaty vyrobené z nekvalitného materiálu sa stláčajú, kože nemôže dýchať alebo začne strácať tvar po prvom vypraní. Aby sa predišlo prípadným problémom, starostlivo si prezrite etiketu.

druhy materiálov

Dámske šaty sa najčastejšie vyrábajú z týchto materiálov:

• Viskóza

Viskóza, rayon, umelý hodváb – syntetické vlákna, ktorá sa vyrába z drevnej buničiny. Táto tkanina je hodvábne mäkká na dotyk, výborná priedušnosť a dlho zachová dobrý vzhľad. V súčasnosti je viskóza dobrou voľbou pri výbere syntetické tkaniny pre šaty.

• Bavlna

Najpopulárnejší prírodná látka na svete. Bavlna je zložená z celulózy, ktorá dáva pevnosť tkanine a dobrú schopnosť absorbovať vlhkosť. Bavlnené šaty sú ideálne pre letné obdobie, ale treba pripomenúť, že látka je náchylná k vyblednutiu. Okrem toho, bavlna bez prísady syntetickej tkaniny rýchlo stráca svoj tvar.

• Ľan

Obliečky sú príjemné na dotyk, hladký, lesklý povrch. Nespôsobuje podráždenie pokožky, umožňuje dýchať, má chladivé vlastnosti, takže ide o vhodnú látku na letné obdobie. Nevýhody – vysoká krčivosť. Ľanové vlákna sú náchylnejšie k lámavosti, nemala by sa teda žmýkať.

• Hodváb

Hodváb – prírodná látka získaná z kukly priadky morušovej. Hodváb je veľmi tenké, napriek tomu ide o silný materiál. Táto látka je príjemná na dotyk, čo umožňuje koži dýchať, krásny vzhľad a nádherne kopíruje siluetu tela. Nevýhody -náročná údržba.

• Vlna

Tkaniny z prírodnej vlny sú mäkké, pružné a priedušné. Vlna hreje, preto sa používa pre oblečenie pre chladné obdobie. Nevýhody – kúsavý materiál, preto pod vlnené šaty bude nutné si niečo obliecť. Navyše pri praní robí žmolky a ľahko sa zráža. Vždy vlnu perte podľa návodu na pranie!

• Akryl

Akryl pripomína vlnu, a nepozorný kupujúci ju často za ňu zamieňa. Na rozdiel od vlny je akryl syntetická textília, ktorá rýchlo stráca svoj tvar a veľmi elektrizuje. Tkanina zo 100% akrylu – nie je najlepší materiál na šaty, ale celkovo pre oblečenie vôbec.

• Nylon, polyuretán, spandex, lycra

Všetky tieto syntetické tkaniny sa vyznačujú vysokou pevnosťou a pružnosťou, a tak sa často používajú pre šitie tesne priliehajúcich odevov. Avšak, koža pod nimi nedýcha, neabsorbujú vlhkosť a elektrizujú. Najčastejšie sa tieto tkaniny používajú v zmesi s inými. Nekupujte žiadne oblečenie, ak je obsah týchto materiálov vyšší ako 10% – v takýchto šatách vám bude horúco, sú veľmi nepohodlné.