Čo robiť, keď vám zapácha umývačka

Umyli ste zrovna riadu, ale niečo po otvorení umývačky zapácha? Nie je to tým riadom, ale tou umývačkou, ktorú by ste mali čo najskôr vyčistiť. Ak je umývačka znečistená, ak zapácha, môže to mať za následok zlé umývanie. Je preto dobré ju čo najskôr vyčistiť. Nemusíte si však lámať hlavu s tým, ako to urobiť. Stačí, keď vám poradíme niekoľko základných tipov, ako na to.

Čistiť filter pravidelne sa oplatí

Pokiaľ chcete predchádzať zapáchajúce umývačke, vyplatí sa pravidelne čistiť filter. To je napokon aj ten prvý krok, ktorý by ste mali urobiť, ak vám umývačka začne zapáchať. Mnohí ľudia nad tým ohŕňajú nos, ale pravdou je, že to zaberie len chvíľku a prakticky nič to nestojí. Vo filtri sa často zadrhne zvyšky jedla alebo tuku a nie vždy sa spláchnu počas umývanie riadu. Vo filtri potom zvyšky zostávajú a po nejakej dobe začínajú zapáchať. Navyše je to často dôvod, prečo sa umývačka kazia alebo pre riad nie je po každom umytí dokonale čisté.

Čistite i vnútro umývačky

Samozrejme filter nie je to jediné, čo sa musí čistiť, aby sa predchádzalo zapáchajúce umývačke. Čistiť by sa mal tiež vnútro umývačky, avšak ten nie je potrebné čistiť tak pravidelne ako spomínaný filter. S pomocou hubky dôkladne umyte koše, tiež poličky, nezabudnite ani na ostrekovacie ramená, ktorá tiež bývajú veľmi často zašpinená. Je dobré hubkou s trochou saponátu vytrieť tiež vnútorné záhyby a gumu v okolí dvierok.

Aj umývačku môže napadnúť vodný kameň

Je taktiež potrebné, aby ste si dali pozor na vodný kameň, ktorý taktiež môže umývačku napadnúť. Dôvodom vzniku vodného kameňa v umývačke sú vápenaté usadeniny, za ktorými stojí samotná voda. Manuálne je nemožno nijako vyčistiť, ale existuje hromada prostriedkov, ktoré sú proti vodnému kameňu v umývačke robené. Nestojí ani veľa a zafungujú takmer hneď po spustení umývacieho cyklu.