Najobľúbenejšie športy pre dievčatá: zistite, ktorý šport je pre vašu dcéru ten pravý!

Hľadáte pre svoju dcéru novú aktivitu? Pozrite sa na naše top 10 najobľúbenejších športov pre dievčatá v SR, vrátane tenisu, futbalu, plávania, atletiky a ďalších. Zistite, ktorý šport je pre ňu ten pravý a podporte ju v jej ceste k aktívnemu a zdravému životnému štýlu! V školách sa dievčatá najčastejšie stretnú s volejbalom, gymnastikou, atletikou, plávaním, futbalom a basketbalom, preto niet divu, že všetky tieto športy chcú dievčatá zdokonaľovať, aby v škole zažiarili, často im táto obľuba zostane aj do rannej dospelosti.

Tenis

Tenis je obľúbený šport pre dievčatá v ČR a má silnú tradíciu a dlhú históriu, s prvými tenisovými kurtmi konštruovanými v 19. storočí. ČR má mnoho úspešných tenistiek, ktoré sa zúčastňujú na medzinárodných súťažiach.

Známe športovkyne v danej oblasti tenis – Martina Navrátilová, Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Katarína Siniaková, Barbora Strýcová, Jana Novotná, Barbora Krejčíková, Lucia Šafářová, Karolína Muchová, Lucia Hradecká

Atletika

Atletika je veľmi rozmanitý šport, ktorý zahŕňa mnoho disciplín, ako je šprint, skok ďaleký, hody a behy. Atletika má v SR dlhú históriu, s prvými organizovanými atletickými súťažami konanými v 19. storočí. ČR má silnú atletickú tradíciu a mnoho úspešných atletiek.

Známe športovkyne v danej oblasti atletika – Věra Čáslavská, Jarmila Kratochvílová, Barbora Špotáková

Futbal

Futbal je veľmi obľúbený šport, a to ako pre chlapcov, tak aj pre dievčatá. Ženský futbal má v SR dlhú históriu, s prvým ženským futbalovým klubom vznikajúcim už v roku 1923. Ženská futbalová liga bola založená v roku 1993. Futbalová reprezentácia žien SR patrí medzi stálych účastníkov medzinárodných súťaží.

Známe športovkyne v danej oblasti futbal: Pavlína Ščasná, Petra Divišová, Gabriela Chlumecká

Plávanie

Plávanie je obľúbený šport pre dievčatá a to ako na rekreačné, tak aj na závodné účely. Plávanie má v ČR dlhú tradíciu, s prvými organizovanými plaveckými súťažami konanými už v 19. storočí. ČR má úspešné plavecké tímy a plavci a plavkyne sa často umiestňujú na medzinárodných súťažiach.

Známe športovkyne v danej oblasti plávania – Jirka Letzinová, Martina Moravcová, Kateřina Elhotová

Basketbal

Basketbal je obľúbený v školách a preto jeho popularita je stále vysoká. Basketbal má v SR dlhú tradíciu, s prvým basketbalovým zápasom konaným v roku 1901. Existujú ženské basketbalové tímy, ktoré súťažia v rôznych ligách a turnajoch.

Známe športovkyne v danej oblasti basketbal – Ilona Burgrová, Hana Horáková, Jana Veselá

Volejbal

Volejbal je ďalší obľúbený šport pre dievčatá. V ČR (čítajte ČSR) bol prvým organizovaným volejbalovým zápasom konaným v roku 1922. Existujú ženské volejbalové tímy, ktoré súťažia v rôznych ligách a turnajoch.

Známe športovkyne v danej oblasti volejbal – Iva Dostálová, Helena Havelková, Eva Koukalová

Gymnastika

Gymnastika je náročný šport, ktorý zahŕňa mnoho disciplín, ako je skoky, zostavy na náradie, tanec a ďalšie. Gymnastika má v SR dlhú históriu, s prvými organizovanými súťažami konanými v 19. storočí. Stále máme úspešné gymnastické tímy a gymnastky, ktoré sú vrcholovo úspešné.

Známe športovkyne v danej oblasti gymnastika – Věra Čáslavská, Ľudmila Švédová, Jana Komrsková

Softbal

Softbal je šport podobný baseballu a je obľúbený najmä medzi dievčatami. Softbal má v ČR dlhú históriu, s prvými softbalovými tímami vznikajúcimi v 70. rokoch 20. storočia. Existujú ženské softbalové tímy, ktoré súťažia v rôznych ligách a turnajoch.

Známe športovkyne v danej oblasti softbal – Lucie Voňková, Martina Blahoutová, Petra Orlová

Jóga

Jóga je cvičenie na zlepšenie fyzickej a duševnej pohody, ktoré je obľúbené medzi dievčatami v ČR. Jóga má korene v indickej kultúre av ČR sa stala populárnou až v posledných desaťročiach. Existuje mnoho štúdií jogy, kde sa dievčatá môžu zúčastňovať lekcií.

Známe športovkyne v danej oblasti jóga – Jana Jiřičková, Lenka Jirsová, Petra Procházková

Fitness

Fitness je obľúbený šport pre dievčatá, ktorý zahŕňa rôzne cvičenia na zlepšenie fyzickej kondície a tvarovanie tela. Fitness má v ČR dlhú históriu, s prvými fitness centrami vznikajúcimi v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Dnes existuje mnoho fitnes centier a tréningových štúdií, kde sa dievčatá môžu zúčastňovať rôznych cvičení.

Známe športovkyne v danej oblasti fitness – Andrea Benešová, Denisa Spergerová, Jana Svobodová

Slovo na záver: Snom dievčaťa často bývajú športy treba aj „byť baletkou“ alebo „krasokorčuliarkou“, ale nie všetko je jednoducho realizovateľné a často záleží, aké ponúka mesto možnosti.

Autorom článku je Libor Výborný